За пример
Златната възраст е повод за ново начало
Много известни личности сбъдват мечтите си именно когато са във втората си младост
/ брой: 120
Колкото и добре да живее човек, неизбежно стига до момента, когато започва да изпитва страх от напредването на годините. Но все повече примери потвърждават констатацията, че зрялата възраст също може да дойде с позитивни промени. Ненапразно я наричат втора младост - именно след 60-те, според безброй специалисти, се изострят позитивните усещания, плодовете на интелекта стават по-видими и дори сексуалността се издига до неподозирани висоти. И, противно на мнението на древните гърци, обявяващи старостта за болест, най-нови проучвания все по-упорито потвърждават схващането, че дори в залеза на живота човек може да открие в себе си неочаквани способности.
Нобеловата лауреатка Мария Кюри
Двукратната лауреатка на Нобеловата награда Мария Кюри до 50-ата си годишнина така и не можела да плува. Но благодарение на двете ѝ дъщери все пак е успяла да попълни този пропуск. "Забравях за нейните сиви коси, прибрани в шапката за къпане, както и за бръчките на лицето ѝ, докато наблюдавах нейното стегнато и стройно тяло, привлекателните бели ръце и живите чаровни жестове на млада жена. Майка ми никога не предлагаше да се състезаваме в плуването, но въпреки всичко упорито тренираше", спомня си Ева Кюри за напредъка на именитата изследователка във всекидневната ѝ борба с водата.
Лев Толстой сяда за първи път на колело на 67 години
Лев Толстой пък за първи път подкарал колело на 67-годишна възраст. Авторът на "Война и мир" решил, че трябва да го направи, за да преодолее по-лесно смъртта на сина си Иван. Писателят изключително трудно се справял с тежката загуба, но пред погледа му се изпречил подаръкът на Московския кръжок на почитателите на велосипеда. Майсторът на словото съвсем сериозно се отнесъл към уроците по управление на това превозно средство. И постепенно станал върл почитател на сутрешните разходки с колело, като често изминавал с него по няколко километра дневно, предизвиквайки недоумението на селяните.
Колелото на Лев Толстой
Дуайт Айзенхауер бори стреса с изкуство
34-тият президент на САЩ Дуайт Айзенхауер се опитвал да намери отдушник на напрежението след Втората световна война в... рисуването. Тогава прочутият американски офицер е на 58 години. "Откакто се посветих на изкуството, никога не ми е скучно. Не съм ходил на уроци, нямам и кой знае какъв талант и, разбира се, не мога да намеря оправдание пред симпатичните бели платна за това, че моите четки все с нещо ги зацапват", написал духовито генералът на приятеля си Уинстън Чърчил. А когато влязъл в Белия дом, политикът дори назначил специален служител, който да отговаря за боите на първия мъж в държавата.
Бърнард Шоу се качва на сърф на 75
Прочутият ирландски драматург Бърнард Шоу, доживял до завидните 94 години, на 75 се качва за първи път на дъска за сърф. Това се случва, докато е на почивка в Кейптаун. В медиите дори се появяват съобщения, че през 1932 г. писателят "овладява това занимание само за няколко минути". Постижение, което наистина е достойно за уважение.
Уилям Фокнър започва да язди едва след като навършва 60
Американският писател-романист Уилям Фокнър от малък проявявал специално отношение към конете. Но започнал да язди едва когато навършил 60-годишна възраст. Носителят на Нобелова награда за литература, удостоен два пъти с "Пулицър", нямал кой знае какви успехи в този вид спорт. Той самият признавал, че конете изобщо не го слушат, заради което често се сдобивал с неприятни травми. Авторът на "Врява и безумство" дори паднал от седлото няколко седмици преди да почине.
Обичаната детска писателка Лора Ингълс Уайлдър
Може би малцина знаят, че създателката на една от любимите детски книги "Малка къща в прерията" я публикува, когато е на 65 години. Всъщност това е първата повест на Лора Ингълс Уайлдър. В продължение на още едно десетилетие майсторката на перото създала цели седем литературни произведения, които са преведени на повече от 20 езика. А в чест на американската писателка дори е наречена една от престижните награди, посветени на художественото слово.
Ана-Мари Моузес е една от най-изявените представителки на американския живописен примитивизъм. Дамата обичала да рисува от малка, но сериозно се върнала към това занимание едва когато е била на 76 години. Нейни творби изобразяват селски пейзажи и битови сценки, като имат изключителна прилика с наивни детски рисунки. Художничката посветила на изкуството близо четвърт век, като произведенията ѝ предизвикват страхотен интерес не само в цяла Европа, но и в Страната на изгряващото слънце. Една от картините ѝ ("Стара пъстра къща, 1862" от 1942 г.), купена от ателието на самата Мозес за 10 долара, през 2004 г. е продадена на търг в Мемфис за $60 хиляди.
Джордж Буш-старши отбелязва 85-годишнината си със скок с парашут
Джордж Буш-старши пък отбелязал 85-годишнината си със... скок с парашут. 41-вият президент на САЩ така обяснил ексцентричната си постъпка: "Само заради факта, че ви смятат за старец, не бива да се забиете в някой ъгъл и да пускате лиги. Излизайте от вкъщи и действайте, правете нещо, наслаждавайте се на живота!"