21 Август 2024сряда10:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Повод за раздор

/ брой: 91

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1000

Евгени ГАВРИЛОВ


Спрените руски доставки отново направиха актуална темата за шистовия газ в България. През 2012 г. парламентът наложи безсрочен мораториум върху проучванията и добива на тази суровина. Забраната дойде след протести на еколози заради опасения за околната среда. Въпреки това, след като "Газпром" спря доставките на газ, канадската "Трилион Енерджи" подновява проучванията за природен газ и петрол край Добрич, в блок "Вранино".

Не е учудващо, че, както по много други теми, българското общество е разделено и по въпроса за шистовия газ. Въпреки съществуващите рискове добивът на шистов газ в страната е безопасен заради геологичните особености на българската територия и разположението на отделните земни пластове, твърдят учени от Геологическия институт при БАН. Според тях основната причина за екологичните проблеми в САЩ, причинени от добива на шистов газ, е малката дълбочина, на която се намират находищата. Докато в Щатите тя е под 2 километра, българските залежи са изключително дълбоки, от 3 до 4 км в подземните недра. Тази дълбочина предотвратява евентуалното замърсяване на подпочвените води. 

Но... Не е известно и какви ще бъдат например разходите на вода и енергия за добив на единица шистов газ. Освен това не е доказано категорично и че включването на шистов газ в пазарния микс от енергийни суровини ще доведе до падане на цената за крайния потребител. Това зависи от добитите количества, както и от технологията на сондиране.

Всеки добив уврежда сериозно природната среда. За да бъдат неутрализирани щетите, държавата трябва да прави съответните разходи. Готова ли е България за това? 

Темата набира скорост, но все още е извън парламента. Министър на околната среда в правителството е Борислав Сандов. През 2012 г. той беше един от лидерите на протестите срещу шистовия газ. Сандов зае поста като съпредседател на Зеленото движение, което е част от ДБ. Известно е неговото мнение, че шистовият газ не е решение за диверсификация и мораториумът не трябва да пада. Останалите участници в коалицията все още не са изразили официална позиция по проблема, но не е трудно да се прогнозира, че той ще бъде пореден повод за раздор.

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 1094

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 1077

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 1118

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 1208

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 1101

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 1135

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ