21 Август 2024сряда10:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Мухлясала зестра

/ брой: 1

автор:Евгени Гаврилов

visibility 953

Колкото и странно да звучи, на сегашния състав на Комисията за енергийно и водно регулиране може да се гледа като на своеобразна зестра, останала на сегашното правителство от издънките на Иван Костов и второто правителство на ГЕРБ. Комисията прави всичко друго, освен да работи в полза на хората. Тази държавна структура не е единствената, която отдавна е загубила доверието на обществото. Нейни посестрими в това отношение са Комисията за защита на конкуренцията, Комисията по хазарта, Комисията за финансов надзор, беззъбата Комисия за защита на потребителите и т.н., но това е друга тема. 

За малко повече от месец Иван Иванов, който бе дясна ръка на Костов и компания, два пъти успя да настъпи мотиката. През декември регулаторът хвърли в публичното пространство едни цени на парното, от които на потребителите им настръхнаха косите. Оня ден историята се повтори с цената на природния газ, която КЕВР предлага да се увеличи с 30 на сто. Оправданието е едно и също - международното положение (вж. статията "Хлябът поскъпва заради газа").

А, освен изтеклите мандати, причини за подмяна на КЕВР изобилстват. Наред със скандалите и еквилибристиките около природен газ, парно, ток и вода, може да се припомни и нейната деструктивна позиция около намеренията на Гинка Върбакова да купи ЧЕЗ.

Оказва се обаче, че смяната на членовете на КЕВР не става с едно премиерско намигване. Те се избират от парламента след номиниране на кандидати от различните парламентарни сили, изслушване на концепциите им и одобрение в пленарната зала. Процедурата за подмяна на членовете с изтичащ мандат не е инициирана от Народното събрание. Причината за това е необходимостта от толкова много ценови решения, които трябва да се вземат от регулатора. И те трябва да имат легитимност.

Наистина в момента има мораториум върху цените на енергоносителите, но не се знае докога ще действа той. Премиерът реално може да инициира чрез депутатите на управляващата коалиция процедурата, но така или иначе до пълното й провеждане сегашният състав на КЕВР ще трябва да продължи да работи. По начина, по който са структурирани правилата на ценообразуването, надали други членове на комисията биха имали друг ход, освен да вдигат цени, оправдавайки се или със световните тенденции, или с волните съчинения, наречени гръмко инвестиционни планове на дружествата. Освен ако не се осмелят да променят начина на тяхното формиране и не ги забавят.

Премиерът Петков обещава до края на януари да разчисти мухлясала зестра в КЕВР. Освен кадрови промени, са нужни и нови правила за работа на регулатора, а защо не и нов статут.

 

 

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 1094

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 1077

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 1118

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 1208

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 1101

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 1135

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ