Сътвореното от архитект Пецо Златев живее и днес
/ брой: 176
На 31 юли се навършиха 106 годни от рождението на архитект Пецо Златев. Той е ръководител на колектива, проектирал една от най-внушителните сгради и до ден-днешен в София - Партийния дом, разположена на около 40 хиляди кв. м застроена площ на площад "Княз Александър Батенберг I". Строителството й започва на 16 март 1949 г. Завършена е изцяло през 1954 г. Зданието се отличава с богата каменна пластика - капители, корнизи, картуш, орнаментална гипсова декорация, дело на скулптора от украински произход Михайло Парашчук, един от най-големите майстори у нас на архитектурна скулптура. Изобщо за проектите на архитект Златев е характерен синтезът между архитектурата и монументалните изкуства. Макар и изцяло в стилистиката на социалистическата архитектура, сградата, преустроена за нуждите на Народното събрание, сега преживява нов разцвет.
По проект на арх. Златев е изградена през 1959 г. читалищната сграда в село Брестовица, Пловдивско, с художник Здравко Манолов. Той ръководи колектив, който проектира хотел-ресторант "Хемус" в столицата през 1968 г. Част от интериора на сградата е декориран с художествени пана - сграфито, керамични решетки, композиции от ковано желязо.
По проект на арх. Златев през 1956 г. е изграден хотел-ресторант "Раховец" в Горна Оряховица. Автор на керамиката там е М. Милкова.
Той ръководи изработването на проектите на почивния дом на Министерския съвет на Слънчев бряг (1968 г.), на Драматичния театър в Силистра (1970 г.) и др.
Арх. Пецо Златев е роден през 1905 г. в село Литаково, Софийско. През 1936 г. завършва Политехниката в Прага. През 1969 г. получава званието "заслужил архитект". През 1959, 1968 и 1969 г. е награждаван с "Народен орден на труда" - златен, а през 1965 г. - с "Народна република България" - I степен.
Въпреки че името му днес е забравено за широката ни общественост, сътвореното от арх. Пецо Златев продължава да живее.