Промяната е наложителна!
В листите на БСП трябва да има по-голямо гражданско представителство
/ брой: 57
Пламен Лазаров
Днес слушам и не вярвам на очите си, както се изразява един трагикомичен водещ. Един депутат в оставка от Коалиция за България заяви, че няма по-добра и демократична избирателна система от партийната. Бих искал да го попитам обаче от коя точно партийна система - тази, в която се пренареждат листите еднолично от някого, или тази, в която няколко души от партийното ръководство определят водачите и избираемите места в листите на партията, на които, разбира се, биват разполагани удобни и верни тамагочита. С това свое изявление депутатът подчерта, че няма никакво намерение да слезе от политическата сцена.
Смея да твърдя, че такива изказвания точно в този момент не са в интерес на БСП и дори могат да отблъснат хора, които са само симпатизанти, или дори обикновени граждани, решени да гласуват за тази партия. Защото хората се отвратиха да гледат по медиите едни и същи лица, които с едни и същи фрази се опитват популистки да ги омаят, че са най-добрите и с най-голям потенциал да оправят нещата в страната. Но нещата са доведени дотук именно защото същите тези хора са приели веднъж избирането си за депутати като доживотно задължение и привилегия. Демокрацията не е демократичен централизъм и понеже част от представляващите ни в парламента депутати доказаха в последните години, че нямат какво повече да дадат на политическата сцена, мисля, че е крайно време да слязат от нея, включително и като част от лицата на Българската социалистическа партия. Те, както и досегашните представляващи партията депутати в парламента, просто трябва да си направят равносметка какво са постигнали и какво не са направили от всичките обещания, които получихме в началото на тяхното участие в законодателната и изпълнителна власт.
Според мен нови хора, с нови идеи, с експертни възможности на специалисти в дадена област или в отделните сфери на обществения живот, трябва да заменят една голяма част от политическите представители на левицата в горепосочените власти. Винаги съм считал, че повече от два мандата на каквато и да е избираема длъжност са вредни не само за партията, но и за отделната личност.
Да, гневът на хората е обоснован, защото става въпрос за оцеляване и ситуацията може да бъде овладяна в полза на гражданите, които са доведени до настоящата мизерия от лоши политици и корпоративни интереси в политиката, ако се разшири тяхното представителство в политиката. В нашите партийни листи може да бъдат включени техни представители, но някои от сегашните депутати са готови да легнат като Матросов пред амбразурата, за да защитят депутатското си място. Това потвърждава още веднъж, че те не са в състояние да дадат в бъдеще нищо ново, защото не са променили досегашното си мислене, а и едва ли ще го направят и в бъдеще.
Лично аз имам предложение, което ако бъде насочено правилно и към правилния адресат за спешно вземане на решение, може да промени нещата в правилната посока. България, за добро или лошо, към момента е парламентарна република. Най-лесният начин да се получи по-голяма представителност на гражданите в парламента минава през по-голяма представителност на гражданските сдружения. Защо никой досега не пожела да внесе искане за намаление на процента за влизане в парламента на отделна партия или коалиция от сегашните 4% на 2%? Този модел работи в редица европейски страни безотказно и би позволил представителство и на по-малки групи от обществото в българския парламент. Така в сегашната ситуация би нараснала представителността на гражданите. Това е по-добро и възможно най-бързо за реализиране начало на промени, вместо тежката и дълга процедура по свикване на Велико народно събрание. Но за съжаление отговорът на въпроса дали това ще се случи в сегашната конфигурация на парламента го знае всеки един. В това именно е заключен Параграф 22 в политиката - никой няма да поиска да върви срещу себе си, макар че това ще е полезно за държавата. Институциите бяха маргинализирани през последните четири години от управляващите, но бих казал, не без помощта и на останалите партии в парламента, които имат интерес да се запази статуквото такова, каквото е.
Повече от 120 тамагочита козируваха на фелдфебела при всяко негово помръдване и се втурваха услужливо да подадат стол или да му избършат потта от челото. Жалко, та чак гнусно. БСП е партия, която се е променяла в една или друга посока при смяната на политическите си лица, но винаги е мислила за хората. Затова сега основното е държавата да си върне своите функции, а това може да стане с ново мислене и нова политика. Нека в листите ни да има сериозно обновление с хора, които досега са действали само в граждански сдружения и не са били политически обвързани.