18 Септември 2024сряда16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Под 10 % от домовете у нас са застраховани

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 1022

България е доста назад по показателя "дял на застраховано домашно имущество" в сравнение с всичките ни съседки от региона. Под 10 процента от домовете на българите са защитени със застраховка, като става въпрос обикновено за ипотекирани жилища. Това твърди пред БТА Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ). Темата в момента е особено актуална зарази разразилите на различни места в страната природни бедствия, които  причиниха сериозни материални щети, освен върху реколтата и върху къщите.
Нина Колчакова изтъкна, че в страните от региона, които имат сходна застрахователна култура и традиция като българската, но бяха поразени от катастрофални наводнения няколко поредни години, застраховането на домовете вече е над 60 на сто.
В Унгария застрахованите домове вече са 75 процента, в Полша - 60 на сто, в Чехия - 63 процента, в Словения - 66 на сто, в Хърватия - 25 на сто, в Румъния - 20 процента. В Турция застрахованите жилища са 14%, а в Гърция 15%, по данни на АБЗ.
Според Колчакова климатичните промени могат да повишат нивото на застраховане и в България. Такава тенденция вече се наблюдава в световен мащаб.
Когато хората в рамките само на една седмица виждат по телевизията чудовищни наводнения, свлачища и опустошителни градушки във всички краища на света, си дават сметка че вече няма място, където климатичните промени да не са осезаема заплаха за собствеността и начина ни на живот.
Застраховането е единственият съществуващ механизъм за финансово възстановяване след природно бедствие и все повече хора го осъзнават, посочи Колчакова.По думите й застраховката е единственият начин за земеделските стопани да защитят доходите си при природни стихии.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 545

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 561

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 559

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 516

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 541

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ