ДА РИСУВАШ СМЕШНО
/ брой: 241
Някои невежи в рисуването ще кажат, че няма нищо по-лесно от това да нарисуваш нещо или някои личности, като ги представиш в смешен вид. Но професионалните карикатуристи и запознатите с тяхното творчество не мислят така.
Защото трябва хем нарисуваното да е смешно, хем да си прилича с модела. Освен това, трябва да умееш да напипаш пулса на деня и да си Гражданин, да имаш смелостта да се опълчиш на конюнктурата. Понякога една карикатура казва повече от пет страници коментар. А това го могат само истинските, професионалните художници с позиция. Не съм подготвен да изнасям лекция по рисуване на карикатури и карикатуристи, но знам, че трябва да хванеш някоя черта, характерна за рисувания (окарикатурявания) и да се държиш за нея. Ако чертите са повече от една - толкова по-хубаво. Хващаш ги всичките.
Вместо да ви изнасям лекция по рисуване на портретни карикатури, по-добре да ви кажа, че един от добрите ни художници на смешни рисунки е Стоян Дуков. Не случайно той дълги години работи в Студията за анимационни филми и под неговата четка са излезли десетки, ама много десетки смешни, а понякога и страшни кинокартини.
Стоян Дуков неотдавна навърши осемдесет и пет години. Да са му честити! И през тях направи много неща, някои от които общественополезни. Син е на македонец и врачанка, което било опасно съчетание.
А всъщност, макар че е завършил специалността "плакат" в Художествената академия, отдава всички свои сили на анимацията.
Там го завежда друг известен аниматор - Доньо Донев, заедно с когото се нареждат между първенците в тази трудна област. На анимация ги учи друг корифей на смешната четка - Тодор Динов.
А в академията са ученици на големия художник - гражданин, илюстратор и философ, Илия Бешков...
Стоян Дуков е нарисувал и изрежисирал повече от 40 (четирийсет) анимационни филма, някои от които са изключително престижни. След дебюта му във филма "Ябълката" (1963, който е правен задно с Тодор Динов, следват "Къщи-крепости", "Се ла ви", "Ан пасан" (по мой сценарий), "Февруари", "Га" и много други.
На 10 от филмите си Стоян Дуков е и сценарист. Освен това е нарисувал много карикатури, илюстрации, плакати. Независимо от жанра си, те носят известното сред приятелите му чувство за хумор...
През 2010 година Дуков участва в изложба заедно със свои връстници, която има голям успех. Освен самия Стоян Дуков в нея излагат творби Велин Андреев, Генчо Симеонов, Иван Веселинов и Милко Диков.
Малко биографични данни. Роден е на 25 септември 1931 година, завършил е Художествената академия, за което си спомня с удоволствие, защото тогава е бил млад. Женен е за Верчето Драгостинова - една от партньорките на Стефан Данаилов в първия му филм. Тогава и двамата са били деца. По-късно Верчето става стюардеса.
Стоян Дуков обича италианското и френско кино, също филмите на Акиро Куросава, джаза и уискито.
Впечатлило ме е едно изказване на Стоян Дуков: "Никога не съм правил карикатура на жена. По няколко съображения. Жените предпочитат да бъдат красиви, а не смешни..." Докато в занаята на карикатуриста се употребяват следните понятия за охарактеризиране на нарисуваното: шарж, пародия, виц, гротеска, сатира, абсурд, сарказъм...
Смятам, че коментарите за излишни!