Икономиката ни най-слаба от десетилетие
/ брой: 46
Икономиката на България е нараснала с 1,8% през 2023 г., показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Резултатът е в съответствие с макроикономическата прогноза на Министерството на финансите, върху която беше структуриран бюджетът на Асен Василев за миналата година. Постигнатият резултат обаче е най-слабият за българската икономика от 2014 г., когато се случи фалитът на Корпоративна търговска банка, държавата влезе в политическа криза, а публичните финанси бяха в много лошо състояние.
Всъщност през пандемичната 2020 г. икономиката отчете по-лош показател (-4%), но тя не може да се взима като сравнение, както и следващата 2021 г. (+7,6%), тъй като в първия случай ефектът се дължеше на административното блокиране на икономическите дейности, а във втория – на бурното възстановяване от блокировките.
За сравнение, през 2022 г. растежът на икономиката достигна 3,4%.
През 2023 г. стойностният обем на брутния вътрешен продукт (БВП) на България е достигнал 183,74 млрд. лв. (101,6 млрд. долара). На човек от населението се падат 28 516 лв. от обема на показателя, или 15 761 долара.
Само за четвъртото тримесечие предварителните данни на НСИ показват годишен растеж от 1,6%, като показателят остава без промяна спрямо експресните данни, публикувани в средата на февруари.
Последните данни показват сериозно забавяне на потреблението на домакинствата – през четвъртото тримесечие показателят расте само с 2,6%, докато в предходните няколко тримесечия той се движеше с между 5 и 8% нагоре. Инвестициите също се забавят, като прирастът им е само 3,7%, докато преди това надхвърляха 5% на годишна база. Износът на стоки и услуги продължава да намалява (с 1,9%) – тенденция, започнала през второто тримесечие на 2023 г. Вносът пада още повече – с 4,4%.