ГЕРБ "пуска" със закон радиация в околната среда
Коалиция за България призовава обществото за отпор срещу промени в Закона за безопасно използване на ядрената енергия
/ брой: 173
С отпадане на един текст от Закона за безопасно използване на ядрената енергия се дава право радиоактивни вещества да се разреждат с вода или чрез смесване с други вещества, при по-ниска концентрация да бъдат освобождавани в околната среда. За това алармира депутатът от Коалиция за България Корнелия Нинова, след като мнозинството в парламентарната комисия за икономика, енергетика и туризъм придвижи текста. Инициативата е на депутата от ГЕРБ Костадин Язов, който не е член на въпросната комисия и няма право на подобна законодателна инициатива. "Неговият" текст е предложен между първо и второ четене от името на колегата му, член на въпросната комисия Валентин Николов.
Подобна поправка в този изключително деликатен за обществото ни закон едва ли не ще позволи радиоактивни вещества да бъдат пуснати в реките, горите, по улиците, обясни Нинова.
Тя припомни, че досегашният текст е гарантирал изключително строг контрол от страна на държавата и правителството при съхраняването на тези вещества. Точно по тази причина в закона е било записано подобни отпадъци да се съхраняват при висока концентрация и в специфични хранилища.
Това е като достоен финал на политическия сезон и показателен случай като практика за ГЕРБ, коментира депутатът от енергийната комисия. Тя обясни, че след консултации с експерти е разбрала, че намаляването на концентрацията не променя общите количества радиация и веществата са толкова вредни, колкото са и тези, които не са разредени.
Това е същото като да се разреши на АЕЦ "Козлодуй" да смеси борна киселина с вода и да я пусне по Дунава, онагледи Корнелия Нинова вероятното въздействие върху околната среда. Тя изказа безпокойство, защото законовата пролука разрешава по този начин да се изхвърлят отпадъци от болници, от лаборатории и институти, което е опасно за българските граждани. Нинова припомни, че в Европейския съюз има изключително строго законодателство, като пример в тази област се посочва именно правната уредба в Германия. Това не е първият лобистки опит на ГЕРБ, да припомня опита да се пуснат генномодифицирани организми в околната среда, каза тя. Това е престъпление спрямо българския народ, категорична е Нинова. Заедно с колегите си от левицата тя и в момента недоумява какъв може да е мотивът за подобна инициатива. Три пъти питахме депутата Язов защо подобен текст се внася по почти нелегален начин между първо и второ четене в парламента, колегите от ГЕРБ не ни дадоха отговор и затова ще искаме разследване по този случай, зарече се депутатът.
По този повод от левицата отправят апел към екологичните организации в България, към всички граждани и структури на гражданското общество у нас, да се противопоставят на това безумие. Искаме да се вземат мерки тази поправка да не се допусне, заяви депутатът.
От ДУМА потърсихме за коментар народния представител Валентин Николов, но през вчерашния ден той не намери време за отговор по казуса. Името на Костадин Язов беше свързано с текстовете, свързани с пускането на ГМО в природата. Като член на екокомисията в парламента той уверяваше екоорганизациите, че законът за ГМО не е лобистки. После ГЕРБ наложи мораториум върху закона за ГМО.
На въпрос дали в промените в Закона за безопасно използване на ядрената енергия се съдържат текстове, заплашващи ядрената безопасност на българите, председателят на икономическата комисия Мартин Димитров беше категоричен, че той е съгласуван с европейските норми и хората могат да бъдат спокойни за здравето си.