11 Ноември 2024понеделник22:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

ЕС ще събира собствени данъци?

Германия категорично против общия налог в Евросъюза

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 1065

Докато редица страни членки на ЕС търсят начини да намалят публичните разходи, Европейската комисия е на мнение, че е дошло време да се сложи на масата спорната идея ЕС да събира собствени данъци. Еврокомисарят по бюджетната политика Януш Левандовски заяви пред германското издание на "Файненшъл таймс", че отношението към тази идея в националните столици се е променило.
"Много страни искат да се освободят от тежкото си финансово бреме. Така се отваря вратата за обмислянето на приходи, които няма да натоварват финансовите министри", е казал Левандовски, цитиран от "ИЮ обзървър". Ако ЕС събира собствени данъци, страните-членки ще отделят по-малко средства от националните си бюджети за ЕС. Вноските на отделните страни в европейския бюджет се определя от брутния национален продукт, събирането на ДДС и мита.
"През 1988 г. вноските от страните-членки са се равнявали на едва 11% от средствата на ЕС, а сега - на 76 на сто. Не това е било намерението на създателите на съюза", подчерта Левандовски. "Ако ЕС има собствени доходи, тогава трансферите от националните бюджети ще бъдат намалени. Чух от няколко столици, включително от Берлин, че биха искали да намалят вноските си към ЕС", добави еврокомисарят. Той посочи, че възможните източници на приходи за Брюксел са данък върху авиацията и върху финансовите транзакции. Може да се повишат и приходите от търговете за квоти за емисии на въглероден диоксид.
Очаква се Левандовски да представи идеите си през септември. Въпреки промяната на отношението на някои страни-членки неговите планове остават много противоречиви. Няколко страни се противопоставят по принцип на идеята за данъци на ЕС, тъй като това щяло твърде много да наподобява държавна власт.
Представители на комисията разчитат на нагласата на гражданите на ЕС, че банки и други финансови институции трябва да платят за глобалната финансова криза. Така данък върху финансовите транзакции няма да бъде толкова непопулярен, както в миналото.
Има надежда, че постигането на споразумение за такива данъци може да стане по време на датското председателство на ЕС през първото полугодие на 2012 г. Бюджетът на ЕС се изготвя за седемгодишен период, като сегашният е от 2007-2013 г., а преговорите на бюджета обикновено са белязани от недоволство между страните.
Очаква се преговорите за следващия бюджетен цикъл да са по-лоши от обикновено, тъй като правителствата вече усещат ефектите от "затягането на коланите" и други спорни въпроси като реформата в селскостопанския сектор.
Реакцията на Германия на предложението на еврокомисаря бе най-бърза - тя решително е против всякакви планове, които дават на ЕС правомощия да налага данъци в съюза, обявиха от германското финансово министерство. "Призивите за въвеждане на данък за ЕС противоречат на позицията, която правителството определи с договора за съставянето на управляващата коалиция, в който се заявява, че ще отхвърлим данък от страна на ЕС или намеса на съюза в националните данъци", заяви говорителят на финансовото министерство Тобиас Ромайс.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ