КНСБ:
Два милиона и половина българи са енергийно бедни
Либерализацията на пазара за ток сега ще е удар върху хората, заяви Таско Ерменков
/ брой: 56
Енергийно бедни са между 25 и 40% от българите, защото наредбата за енергийно бедните е факт, но никой не е смятал колко трябва да са парите за нея, а 40% са 2,4 млн. българи, които трябва да бъдат компенсирани, заяви пред "Нова телевизия" президентът на КНСБ Пламен Димитров.
"Има дефицит във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" за повече от 1 млрд. лева. През всичките тези месеци държавните енергийни дружества бяха обезкървени", каза Димитров.
Миналата седмица НС задължи финансовия министър Асен Василев да покрие милиардния дефицит във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) през държавния бюджет. Решението бе прието с гласовете на всички политически партии (156 „за“), с изключение на ПП-ДБ, които бяха против (50 гласа), трима гласуваха с "въздържал се". В решението бе добавена точната сума (оперативен дефицит от 1 млрд. лв.), която МФ трябва да прехвърли във ФСЕС. Поставеният за това срок остава 31 март т.г. Само след няколко месеца ЕРП-тата излизат на свободния пазар и ще трябва да бъдат компенсирани за разликата между регулираната и борсовата цена, на която продават на потребителите, именно от спасителния фонд.
През миналата седмица БСП внесе закон за отлагане на либерализацията на пазара за ток за битовите потребители с една година и вместо от 1 юли т.г. тя да влезе в сила от 1 юли 2025 г., съобщи лидерът на социалистите Корнелия Нинова. По думите й, излизането на домакинствата на свободния пазар ще доведе до повишаване на цената на тока с до 20 на сто.
"Фондът за енергийна сигурност е изпразнен и този 1 милиард отиде, за да се смачка дефицитът в бюджета, така че да влезем в нормативите за еврозоната, тъй като 3-те процента дефицит са недостижими по друг начин. При това положение оптимистичният вариант, ако може да се говори за оптимизъм при повишаване на цената на електроенергията, е 20%. Песимистично-реалистичният е 25%. И това не го казвам само аз. В едно от изслушванията в парламента председателят на КЕВР каза, че ще има повишаване на цената, ако този милиард не бъде във фонда." Това заяви пред "България он еър" енергийният експерт Таско Ерменков, който е член на ИБ на БСП.
„Дори и милиардът да се върне, все още не е изяснен механизмът, по който тези пари ще бъдат раздавани. Няма я формулата”, посочи социалистът. И подчерта: „Именно заради това ние от БСП внесохме едно много разумно решение - да се отложи либерализацията на пазара за битовите потребители."
"Кой би предсказал каква ще е цената на електроенергията на 1 юли т.г., когато битовите потребители излизат на либерализирания пазар", попита президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов пред БНР. Това, което говорят за увеличение на тока за битовите потребители с 20%, може да са 22,5%, може да са 27%“, коментира той.
Според него на 1 юли винаги се правят такива неща, защото потребяваме малко ток и не се топлим, но на 1 ноември картината ще е друга.
"Никой не знае ЕРП-ата на каква цена ще купуват от енергийната борса. Другото е, че затвори третата ни най-голяма тец и нашата енергийна система е не пред срив, а пред изчезване. Системата е пред разпад, направихме "Козлодуй" да закъса, ще строим мощности, никой не знае за какви пари. Зимата внасяме ток от Сърбия, който се произвежда с нашите въглища. Само че Сърбия не плаща въглеродни емисии, щото не е в ЕС и затова може да ни предложи такава, ниска, цена, а ние плащаме за „пържен вятър", коментира Манолов.