09 Ноември 2024събота16:50 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Интервю

Полк. Венцеслав Велев:

Има подготвени и компетентни хора, но липсва структура и координация

До 2011 г. съществуваше Гражданска защита на национално и местно ниво. Имаше оборудване, имаше екипи, хората знаеха как да действат, казва военният експерт

/ брой: 145

автор:Барбара Пейчинова

visibility 4946

Полковник о.з. инж. Венцеслав Велев е роден на 9 юли 1954 година в Пловдив. Завършва ВНВАУ в Шумен със специалност „АВ-АТЧ“. През 1985 година завършва 2-годишен редовен курс на обучение във ВА „Г.С.Раковски“ със специалност "Артилерийско въоръжение". През 2008 година завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Велико Търново със специалност „Стопанско управление“. Служи 31 години в Българската армия като офицер и преминава през различни длъжности от служба „Артилерийско въоръжение“, служба "РАВ и РЛТ" на КСВ и отдел "Бойни припаси" в ГЩ на БА. Бил е национален представител в работна група на НАТО. Завършва военната си кариера през 2009 година. През 2024 г. стартира кампания по възстановяване на обучението на специалисти по боеприпаси в България, което е прекратено във военния университет в Шумен през 2000-та година.



"Уместен е въпросът при наличието на системата BG Alert, защо отново хората не са знаели накъде да се евакуират при инцидента в Елин Пелин"


- Защо е важно да бъде възстановено обучението по боеприпаси във военния университет в Шумен?
- Темата за обучението по боеприпаси е изключително важна. Ситуацията се утежнява от гледна точка безопасността на хората. Важно е да се подчертае, че закритата през 2000 г. 5-годишна специалност "Бойни припаси" във военния факултет в Шумен, създаваше система от обучения и знания, с които се постигаше висока професионална подготовка на бъдещите офицери за работа с барути и взривни вещества, както и свързваше  теорията с практиката, нещо което не може да се постигне с кратък курс или за една година в магистърска програма, единствената, която има на този етап. Имайки предвид усложнената климатична обстановка в страната, многото производства, съхранението на взривоопасни материали в гражданския сектор, изключително е необходимо да има експерти, но тези експерти да имат задълбочени, систематични знания. Оттук нататък те ще знаят как да действат или да не действат в определени ситуации.
- Защо ние в момента не разполагаме с Гражданска защита?
- Това е извън моята компетенция, но като бивш военен и експерт в тази област мога да кажа, че имаше Гражданска защита, защо беше разбита, защо беше премахната, най-вероятно по политически причини. Но тя беше оборудвана с всичко необходимо, с хора, с екипи, към областните управители имаше структури, които се занимаваха с разработването на планове, които в случаи на такива инциденти като в Елин Пелин, как да се действа и как да се управлява една такава криза. Между другото във Военна академия се обучаваха областните управители точно на тази тематика - създаване на планове, управление на кризи. Тогава се обучаваха половин или една година областните управители, кадри, които точно в тази сфера да управляват кризи от подобен характер, което е изключително важно.
- Смятате ли, че защото ни липсва такава организация в момента не можем да се справяме с кризисни ситуации?
- Слушайки анализи и оценки на различни политици и експерти, те изразяват такова становище, че няма стиковка между институциите. Уместен е въпросът при наличието на системата BG Alert, защо отново хората не са знаели накъде да се евакуират при инцидента в Елин Пелин. Тези процедури би трябвало да бъдат разработени от областната управа, както и планове за управление на кризи. Това областният управител не може да го направи, може да го направи структура към него. Но отново хората казаха, че не е станало ясно на населението в коя посока и по кой път да се извърши евакуацията.
- Нов очевидец от Елин Пелин разказа, че по пътя към пожарите не е видял линейки и полицаи, мислите ли, че е нормално, колко време им трябва, за да се отзоват?
- Много е трудно в тази обстановка да решиш къде да отидеш, къде да разположиш пожарникарския състав и линейките, защото не знаеш какво може да гръмне и да се запали, може да се окаже, че тези линейки са достатъчно близо и те да пострадат, както и пожарникарите. Това са 1000 градуса. Вярно, някъде нещо не беше стиковано, за в бъдеще да направят протокол, да си изчистят взаимоотношенията. Не бих си позволил на този етап да критикувам състава, който не позволи да се стигне до по-големи щети - материални и човешки.
- В момента някъде провеждат ли се обучения как да се реагира в кризисни ситуации?
- Едва ли се провеждат някъде такива обучения, доколкото ми е известно.
- Откъде смятате, че трябва да се започне, за да се възродят такива обучения?
- Действително отнякъде трябва да се тръгне. Водещо е да се създаде Гражданска защита, една от функциите е точно тази образователна подготовка, система за ограмотяване на населението за действие при подобни случаи и кризи. Може да е при наводнение, може да е при земетресение. При различни ситуации те да разработят различни сценарии, как да се постъпва в такива случаи и най-удобното популяризиране е чрез медиите. Всички гледаме телевизия, четем вестници и заедно с овластените структури да се започне популяризиране на темата.
- Попадали ли сте в подобни животозастрашаващи ситуации?
- За щастие не, но пак се връщам на обучението, което е изключително важно. Тези хора, които завършват този курс на обучение във факултета знаят последствията от действията и боравенето с боеприпаси и взривните вещества и знаят какво може да се случи, защото има колеги, които не им е ясно това и с лека ръка взимат едно или друго решение, което впоследствие може да се окаже фатално. Това също е изключително важно, да следваш протокол. Аз никога не бих позволил в извънработно време да се извършват каквито и да било манипулации, това е абсолютно забранено. За нас има правилници, закони, които казват, че в извънработно време в подобен тип складови райони е абсолютно забранена всякаква дейност. Изключва се всичко и остава само охраната. Макар и пиротехника, това е абсолютно неприемливо и ако имаше един обучен специалист на терен, най-малкото би се възпротивил и не би допуснал това да се върши. Ако комерсиализацията се сложи преди мерките за безопасност, виждате до какво води.
- Т.е. във всяко едно такова предприятие трябва да има обучени и подготвени хора по всяко време, за да се спазват мерките за безопасност?
- Разбира се, да, 24/7 да има такива хора на разположение, които знаят правилата, законите, знаят устройствата на съответните материали, които се съхраняват. Всеки материал има своята специфика на боравене, съхранение и манипулация и така нататък и той трябва да е запознат изключително точно какво може или не може да прави с него.
- Ако има функционираща Гражданска защита, смятате ли, че можем да се чувстваме по-сигурни и подготвени в подобни ситуации?
- Разбира се. До 2011 г. съществуваше Гражданска защита, имаше структури на национално и на местно ниво. Имаше оборудване, имаше екипите, най-вече хората знаеха как да действат. Имаха правила и планове, това е по-важното да имаш план, да имаш правила и протоколи.
- От психологическа гледна точка, как човек може да запази самообладание в такъв момент?
- Много трудно. Както се казва, ако не е бил "гърмян", ако не е преминал през подобен инцидент и подобно събитие, много трудно би се ориентирал като говорим за обикновения човек, който не е трениран и обучен да преминава през подобни ситуации.
- Все пак, като опитен военен, имате ли някакъв съвет, който бихте дали за запазване на самообладание в екстремна ситуация?
- Много трудно се дават съвети за подобни ситуации. Хората сме много различни, всеки реагира по различен начин. Хората се плашим от различни неща, на чисто човешка основа...
- Смятате ли, че в такива моменти призивът "Без паника" помага и няма ли точно обратният ефект?
- Нещата са сложни, ситуацията е непредвидима, никой не може да предвиди един пожар например как ще се развие, но пак се връщаме на Гражданска защита и създаването на образователни клипове и филми, които да се дават по телевизията, кога и как да се действа. Малко или много всеки, виждайки как трябва да се реагира в подобни случаи, на базата на видяното и наученото би реагирал много по-правилно, отколкото ако не ги знае, ако не ги е чувал или виждал изобщо.
- Смятате ли, че има полезни практики, които можем да заимстваме от чужбина?
- Нещата трябва да се оптимизират на местна основа. Има подготвени и компетентни хора, въпросът е да се създаде нужната организация, да се създаде структурата, която вече да поеме и да организира съответните мероприятия, планове и така нататък. Тя е много важна и водеща.  

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ