06 Ноември 2024сряда17:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Паметникът, който шокира поляците

Волинското клане през Втората световна война трови отношенията между Полша и Украйна

/ брой: 138

visibility 5988

Адам ГАЙЕК
iDNES.cz

Полша чества 80-ата годишнина от Волинското клане. През Втората световна война украинските националисти избиват десетки хиляди поляци във Волин. Кървавите събития, които дори по време на украинския конфликт продължават да тровят съюза между Варшава и Киев, сега ще бъдат съхранени в нов паметник.
В черния стоманен орел има отворено пространство във формата на кръст, в което авторът е поставил дете, набодено на вила, символизираща украинския тризъбец. В дъното на монумента, тежащ десет тона, са отрязани глави и изгорени деца. На крилете на страдащия хищник са изписани имената на градове и села, където е извършено най-масовото убийство на поляци във Волин.
Местни жители смятат паметника за загуба на пари, критикувайки авторите му, че прекалено смразяващо са представили събития, с които трябва да се занимават историците. Но в Източна Европа историята все още е важна.
От 1943 до 1944 г. над 100 000 поляци загиват по време на кланетата, извършени от армията на Степан Бандера. Всеки пети поляк, обитаващ Западна Украйна, тогава окупирана от нацистка Германия, е жертва на Бандера.
Тази кървава драма помрачава съюза между Варшава и Киев в момент, когато Украйна се изправя срещу Русия. През 2023 г., в навечерието на 80-ата годишнина, поляците напразно чакаха Зеленски да се извини за клането и продължават да настояват жертвите да бъдат ексхумирани и достойно погребани. През 2017 г. Киев блокира достъпа на полски криминалисти до местата на масовите екзекуции и ги допусна само в едно село.
Украинските историци се опитват да докажат, че Полша преувеличава броя на унищожените села. Поляците обаче твърдят, че докато украинците не признаят отвратителната истина за своите „герои“, няма да има помирение.

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 792

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 650

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 698

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 907

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 657

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ