Разрив в израелския кабинет заради войната в Газа
Двама влиятелни министри поставиха ултиматум на Нетаняху
/ брой: 92
В израелския военновременен кабинет настъпи разрив. Центристът Бени Ганц заплаши да подаде оставка, ако до три седмици правителството не приеме нов план за войната в Газа, предаде БТА.
Бени Ганц изложи план от шест точки, включващ връщане на заложниците, прекратяване на управлението на Хамас, демилитаризиране на Газа и създаване на международна администрация по гражданските въпроси със сътрудничеството на САЩ, Европа, арабските страни и Палестина. Планът подкрепя усилията за нормализиране на отношенията със Саудитска Арабия и разширяване на военната служба за всички израелци, включително за ултраортодоксалните евреи.
"Ако изберете пътя на фанатиците и поведете цялата нация към пропастта, ще бъдем принудени да напуснем правителството", предупреди Ганц.
Бени Ганц е дългогодишен политически съперник на Бенямин Нетаняху. Той се присъедини към военновременния кабинет в първите дни на войната в знак на национално единство. Неговото напускане ще остави Нетаняху по-зависим от крайнодесните съюзници, които смятат, че Израел трябва да окупира Газа и да възстанови еврейските селища там.
Ганц заяви, че "лични и политически съображения са започнали да проникват в светая светих на сигурността на Израел". Критиците на Нетаняху го обвиняват, че се стреми да удължи войната, за да избегне нови избори. Той отрича.
Социологическите проучвания сочат Ганц като най-вероятния кандидат за следващ премиер. Това би изложило Нетаняху на съдебно преследване по отдавнашни обвинения в корупция, припомнят медии.
Дори партията на Ганц да напусне правителството, това няма да доведе до падане на кабинета на Нетаняху, останалите партии му осигуряват комфортно парламентарно мнозинство.
Министърът на отбраната Йоав Галант, третият по важност член на военновременния кабинет, заяви, че няма да остане на поста, ако Израел избере да окупира отново Газа.
Нетаняху е подложен на нарастващ натиск у дома както от „ястребите“, така и от „гълъбите“. Първите искат да доведе операцията срещу Хамас до пълното ликвидиране на групировката. Вторите страдат за заложниците. Те го обвиняват, че поставя политическите интереси над всичко останало и искат споразумение за прекратяване на сраженията.