19 Ноември 2024вторник08:56 ч.

На фокус

Шпионска афера "под прикритие"

По тънкия лед на отношенията между Австрия и Русия

/ брой: 169

автор:Зорница Илиева

visibility 3341

Цялата световна преса отрази публикация на "Кронен цайтунг" за обявяването за персона нон грата на руски дипломат от посолството на Русия  във Виена заради "действия, несъответстващи на виенската дипломатическа конвенция". МВнР на Австрия се задоволи с потвърждение на случая. В дипломатическите кръгове във Виена се говори, че става въпрос за "преминаване на червените линии, което е неприемливо за Австрия". Любопитното обаче е, че правителството, включително МВнР, се въздържа от публични изказвания по темата. Отказват се всякакви коментари по случая. Явно са правени и се правят опити за мирно и задкулисно решаване на възникналия проблем. Особено след като се появи слух, че Москва не само ще отговори адекватно и по познатите правила в такива случаи т.е. с реципрочни действия, но и че ще обяви за персона нон грата самия посланик на Виена в руската столица. Едва ли обаче, защото това е повече от сериозен акт с дългосрочни негативни последици за отношенията. Засега посланикът само е извикан за обяснения в МВнР на Русия. 

Москва явно е повече от изненадана от действията на австрийските власти, защото "Австрия винаги е поддържала добри отношения с великата сила Русия", както пишат в "Дер Стандарт". Прави впечатление, че като по правило напоследък на Запад първо в медии излиза материал за шпионска дейност на даден руски дипломат, после се потвърждава от външно министерство и следва обявяване за персона нон грата на "обвиненото" лице. В Норвегия например ТВ RNK излъчи репортаж за изгонване на руски дипломат след арестуване на норвежец, който "предавал сведения на чужда държава". Последваха случаите в Словакия и Чехия. Явно това дава основание за изявление на Костантин Косачов, председател на Комисия по международните отношения на Руската федерация, който казва, че "изгонването на руски дипломати от редица страни прилича на режисирана кампания". Нещо много съвпадат събитията по време и пространство около Русия - шпионски афери, Беларус с протести, Навални с предполагаемо отравяне, Украйна с криволичещата си политика и т.н.

Но Виена определено има по-различен ход, който може да се приеме за въздържащ. Не случайно и Москва официално заявява, че "това е необосновано и необичайно решенияе на Австрия". Изразяването на възмущение по този начин също говори за премерени слова в духа на традиционната дипломация. Защото Виена не се включи в акцията,  когато с обосновка "отравяне на Скрипал и дъщеря" много държави изгониха руски дипломати. Дори бе подчертано, че Скрипал е двоен агент, което се спестяваше на обществеността на Запад. 

В Москва не крият, че "определяме позициите на Австрия по редица международни въпроси като отговорни". Независимо, че в "Кронен цайтунг" са на мнение, че "на Австрия й дойде до гуша" и призовават за "твърди действия спрямо Русия, за да й се даде ясен сигнал, че така повече не може", официална Виена не бърза с гръмки изявления и не се включва в хора на русофобите. Напротив, в медиите там се дава гласност на добрите политически и икономически отношения, подчертава се, че вече 50 години "тече газ от Русия до Австрия", че "Газпром и OMV си сътрудничат за "Северен поток 2", което е "трън в очите на Вашингтон". Не бива да се забравя, че OMV участва с 500 млн. в проекта "Северен поток 2", което е потвърждение на славата, че "Австрия е приятелски настроена към Русия". Примерите са много. През 2014 г., веднага след референдума в Крим, Путин бе приет във Виена, което предизвика много критики в съюзни държави. Именно тогава, пишат медии в Австрия, шведският външен министър Карл Билд "се оплакваше, че Путин иска да раздели ЕС". Това явно не е попречило на "оживената посещаемост между двете страни". Само през 2018 г. Путин и Курц, австрийският канцлер, се срещнаха 4 пъти. Путин многократно е казвал, че "интензивните контакти на високо ниво създават необходимата атмосфера за развитие на двустранните отношения" и е полагал усилия Австрия в това отношение да бъде добър пример. А Курц не е криел идеята "Австрия да бъде мост между Изтока и Запада". 

И днес Виена е домакин на срещи на представители на САЩ и Русия относно дебати за спогодби за ядрените оръжия от различен тип и калибър. Най-възпламеняващото и коментирано от световната преса събитие бе присъствието на Путин на сватбата на външния министър на Австрия Карин Кнайсел. Публикуването на снимката на нейния танц с руския президент бе сензация за медиите и обиколи целия свят. Разбира се, КОВИД-19 промени обстановката и предвидените нови срещи не се състояха. Австрийският президент не присъства на парада в Москва за Победата, въпреки приета покана, а Путин не се отзова на поканата да бъде на оперния фестивал в Залцбург, където бе поставена операта "Борис Годунов".

Във Виена са на мнение, че "доверието между двете страни е пострадало". Не всичко е започнало сега. Още през 2018 г. Курц и министърът на отбраната на Австрия - Кунесек, обявиха, че има офицер от австрийската армия, който "е шпионирал за Москва". През юни тази година той бе осъден на 3 години затвор, защото "25 години е давал информация за австрийските въоръжени системи и структурата на австрийската армия". Независимо колко и каква точно е тази структура. През 2018 г. по тази причина Кнайсел отказа визита в Москва, а Лавров, външният министър на Русия, обвини Виена за "дипломация мегафон". "Кронен цайтунг" преди дни писа, че е имало масивна кибер атака в МВнР на Австрия в началото на 2020 г., че аферата с шпионажа на австрийския офицер е завършила със затвор, че е имало убийство на чеченски опозиционер на територията на Австрия. Но официално потвърждение за това, че вината е на Русия няма. Няма как по канали на задкулисната дипломация да не текат уточнения и договорки, но определено и двете страни нямат сметка от раздухването на напрежение, което ще обслужва чужди игри. Каквото и да се говори, империите, дори и бивши, винаги намират начин да се разберат, за да оцелеят връзки и доказани с времето интереси. Дори и това да не се харесва на други играчи.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ