Деликатно
/ брой: 176
Докато в държавата синдикати и работодатели шумно спорят да се увеличава ли възрастта за пенсиониране - рязко, или бавно и постепенно; какви да са бонусите при работа след пенсонна възраст; след като се стабилизира икономиката през 2014-а (?) ли да започне увеличението на осигурителните вноски, близо 42 000 българи са отложили пенсионирането си. И са постъпили далновидно, мен ако питате. Защото нацията и Европа застаряват, по етажите на властта има доста управленец в т. нар. трета възраст и онези, които трябва да вземат решенията за реформирането на пенсионната система, няма да го направят в свой ущърб. В това ви уверявам. Пък и хората в понапреднала възраст по-добре познават правата си и ги отстояват без фойерверки. Впрочем, показва го цитираната цифра. Който се уплашил от предстоящите законодателни промени и неизвестността, стегнал папката с документите. Който не, чака по-добри времена за точката в трудовата си биография, чете, информира се.
Казано с други думи - работете, щом сте здрави и ви осигуряват върху онова, което се нарича месечно възнаграждение. Пенсионирането все пак е право, а не задължение, и никой не може да ви изхвърли на улицата, щом имате хъс за двама млади и опит за трима, не клинчите и не мърморите, че ви товарят с "несвойствена работа". Работете заради социалното си здраве, за да можете да си позволите седмица прилична почивка и да не се редите само на Женския пазар.
А ми е "деликатно" да ви давам съвети, защото през 1999-а знаех колко ми остава до пенсиониране, а и времето за "достойна почивка" беше далеч. Днес хоризонтът се отдалечи още, но децата ми пораснаха и със смесени чувства пиша, че имало предложения държавата да стимулира работодателите, наемащи възрастни работници. А беше време, когато даваше бонус за млади и квалифицирани безработни, които бодро стегнаха куфарите и взеха първия самолет...
Новорегистрираните безработни през юни са 16 367, отчете НОИ, и тенденцията била към намаляване на безработицата. Като му знаем "дупката" на Осигурителния институт, как да успокояваме останалите на улицата? Да им кажем, че намаляването на осигурителната "тежест" беше грешка? Те виждат. Отчете го вчера дори управителката на НОИ въпреки често повтаряната фраза, уловена от диктофоните: "Това са политики, не се коментира!"
Ама такава грешка не се поправя само с едното признание. Щото и други грешки бяха направени през последните 20 и предшестващите ги 45 години. Но посипването на главите с пепел не напълни ДОО-то. Младите българи пълнят пенсионните и здравни фондове на близки и далечни европейски (и не само) страни, а ние се интересуваме от трансфера на осигурителните права с ЕС, радваме се, че остава швейцарското правило за осъвременяването на пенсиите и сме на път дори да посрещнем възторжено "замразяването" на пенсиите.
Затова повтарям съвета си - работете, докато получаването на нормален "заместващ доход" под формата на пенсия заприлича на този в ЕС или докато... Шегувам се! Докато икономиката живне.