Добре дошли в Арденската гора
Красимир Спасов поставя Шекспировата комедия "Както ви харесва"
/ брой: 88
Ти виждаш, драги Жак, че на света не сме нещастни само ние тук - около нас театърът безкраен играе много по-печални драми от нашата, казва Князът, а неговият спътник, меланхоличният Жак, отвръща с прочутата реплика-сентенция: "Да, този свят е сцена, където всички хора са актьори и всеки има миг, в който трябва да влезе и излезе..." Това са едни от най-популярните, а и най-мъдри прозрения на великия бард в една от най-често поставяните, но и най-сложни негови комедии "Както ви харесва".
Какво всъщност може да се хареса на съвременния театрален зрител в тази романтично-идилична комедия? Режисьорът Красимир Спасов, който след постановката си "Много шум за нищо", която 13 години не слиза от сцената, сега поставя "Както ви харесва" в театър "Българска армия", е убеден, че това е една от по-особените комедии на Шекспир. Защото третира проблемите на онзи важен период от човешкия живот - младостта, и изследва житейската ситуацията, в която попада младостта. Началото на пиесата е ситуирано в една общност, която е урбанистична и враждебна среда за човека, и най-вече към поривите на младите. И това ги принуждава да избягат от нея. Ето един елемент, който е особен - актът на бягството, подчертава режисьорът. Младите бягат и попадат в Арденската гора. Това е втората концептуална ситуация. Това е хипотетично място. Мястото на свободността на човека, на възможността той не само да живее природосъобразно, но и да живее естествено, според чувствата си. Това място е любовно, там хората се влюбват, случва се любовната игра. И радостите, и неволите на любовното чувство са мимолетни. И в този смисъл дори и най-драматичните ситуации и изживявания са изпълнени с човешко щастие. Арденската гора е изпълнена със свобода. Това е място, което спокойно можем да наречем пространство на младостта.
В спектакъла Мирослав Косев представя образите на двамата князе, Иван Радоев е мъдрият и меланхоличен Жак, Веселин Анчев и Ангел Генов са двамата противоположни, а и може би много близки братя - Оливер дьо Боа и Орландо дьо Боа, които се борят за сърцата и любовта на красавиците Розалинда и Целия, представени от Лидия Инджова и Йоана Буковска. Истински комедийните персонажи са предвождани от Шутът на Леонид Йовчев, отец Кривовер на Тигран Торосян, недодяланите и очарователни в простодушието си селяни Силвий на Иван Ласкин и Корин на Георги Къркеланов, простата козарка Одри на Анастасия Ингилизова и превзетата овчарка Фебе на Стефка Янорова.
Скритото послание на Шекспир в тази творба, според Красимир Спасов, е да разберем, че един-единствен път е даден от Бог на човек да бъде млад, да бъде влюбен, да бъде свободен в изявлението на чувствата си. Но историята не свършва с Арденската гора, а обратното. Всички, които са избягали от Арденската гора и са изживели живота си, усещат необходимостта да се завърнат в града, там, откъдето избягаха. А това ще рече, че младостта свършва, време е за сватби, деца и за целия онзи живот на порасналия живот с всичките му малки радости и малки несгоди, които като че ли са повече. Сценографията и костюмите са на Марина Райчинова, музиката е на Добрин Векилов-Дони, хореографията, каскадите и сценичния бой е поставил Александър Илиев, а танците са на Ана Дончева.
Да, този свят е сцена, където всички хора са актьори - Иван Радоев в ролята на Жак
В Арденската гора границите между илюзия и реалност малко по малко се заличават - Ангел Генов и Лидия Инжова
Жени, в името на любовта ви към мъжете, винаги бъдете млади, свежи и щедри в чувствата си - Стефка Янорова в ролята на Фебе
Снимки Иван Дончев