06 Октомври 2024неделя22:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българите най-малко се интересуват от наука и са най-слабо информирани

/ брой: 293

автор:Велиана Христова

visibility 465

Българите проявяват най-малък интерес в ЕС към развитието на науката и технологиите, сочат данни от изследване на Евробарометър, направено през пролетта тази година и огласено преди месец. Изследването е било с цел да се установи  доколко гражданите са заинтересовани и информирани в тази област, както и какви са нагласите им към науката и технологиите и какви източници ползват. Става дума за науки като физика, химия, биология и тяхното приложение в технологиите.
Изследването показва, че в 19 от страните поне половината от анкетираните са казали, че се интересуват от наука и технологии. Българите и чехите се нареждат на опашката с най-нисък интерес - едва 35%. В Швеция процентът на хората, които проявяват интерес към сектора на изследванията, е 77 на сто.
Проучването включва и информираността на анкетираните. И по този показател също сме на дъното заедно с Чехия - 59% от запитаните българи не са информирани. Обаче сме сред най-убедените, че младите, които се интересуват от наука и технологии, имат по-добри шансове да си намерят работа - 75% от хората у нас мислят така.
Телевизията е основен източник на информация в областта на науката и технологиите за 65% от анкетираните. Следват вестниците, които служат за източник на 33%, и интернет - 32%. 66% от анкетираните смятат, че технологиите правят живота по-лесен. Процентът е най-висок в Испания - 79%, Малта - 78 на сто, и в България - 77 на сто. В Германия и Словения например така смятат само половината граждани.
Неотдавна международното изследване за знанията на 15-годишните ученици PISA ни подреди също на последно място в Европа по знания и функционална грамотност в областта на четенето, математиката и науките. Повече от 40 на сто от българските ученици са на границата на критичното ниво от знания или под него, където се нареждат неграмотните ученици.   





 

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 2730

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 2094

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 2576

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2550

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 2572

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 4314

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 5410

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 4308

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2652

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ