Асен Василев слива НАП и митниците
През миналата година финансовото министерство не можа да събере 1,2 млрд.лв.
/ брой: 35
Министерството на финансите започва да работи за сливането на НАП и Агенция "Митници" в нова мегаструктура - Единна приходна агенция. Това съобщиха официално от ведомството на Асен Василев.
Начело на митниците застава зам.-изпълнителен директор Петя Банкова, а досегашният титуляр Павел Тонев ще е съветник на Асен Василев, като от него ще се очаква да "подпомага работата по създаването на единната приходна агенция".
"Опитът показва, че единните приходни агенции водят до по-ефективно администриране на приходите. Сред държавите в ЕС такива са въведени в Дания, Естония, Ирландия, Испания, Литва, Полша, Португалия, Словакия и Унгария. Освен това, единни приходни агенции функционират в САЩ и Великобритания", пише още в официалното съобщение.
В него не се споменава името на директора на НАП Румен Спецов и така не става ясно каква ще е съдбата му и дали тя е свързана с новата структура.
Още през далечната вече 2005 г. Движението за права и свободи настояваше за създаването на приходна мегаагенция. Сред аргументите отново беше, че подобен модел се прилага и в други европейски държави.
Преди десетилетие, в края на управлението на кабинета "Орешарски", стана ясно, че Министерството на финансите, оглавявано от кадъра на ДПС Петър Чобанов (настоящ подуправител на БНБ) подготвя законопроект по проблема. "Мисля, че идеята за обединяване има много голям смисъл с оглед на подобряването координацията между двете институции", коментира тогава той.
Тогавашният лидер на ДПС Лютви Местан заяви, че това е необходима стъпка, за да се повишат постъпленията в бюджета. Подобни бяха и коментарите на председателя на бюджетната комисия в 42-ия парламент Йордан Цонев. Тогава митниците отново имаха проблем с неизпълнение на приходите, отново по линия на потъващите цени на петрола и горивата.
Месеци по-късно на власт дойде вторият кабинет на Бойко Борисов, а сливането на НАП и Агенция „Митници“ бе афиширано като приоритет на властта. Тогава работни групи започнаха да подготвят обединяването на двете структури.
В крайна сметка премиерът Бойко Борисов се отказа от идеята под предлог, че митниците увеличиха събираемостта си. Според представители на политическите сили тогава сливането е криело рискове от спад на постъпленията в периода на напасване на двете системи.
От министерството дават и пример с няколко държави от Европейския съюз, където има единна приходна агенция – Дания, Естония, Ирландия, Испания, Литва, Полша, Португалия, Словакия и Унгария. Подобни агенции функционират в САЩ и Великобритания.
От вчерашното съобщение на МФ се разбира, че сериозно промени са в ход и в Агенцията за държавна финансова инспекция "с цел оптимизиране работата на Агенцията, с цел процесите по финансовите инспекции да отговорят на най-добрите европейски практики". За целта Илка Димова е назначена за директор, а Стефан Белчев се връща в системата на Министерството на финансите.
Новият директор на АДФИ до момента е ръководила ОТП "Факторинг България", преди това е била зам.-началник на отдел "Събиране на вземания" на "Райфайзенбанк" и супервайзър в аналогичната структура на "Пощенска банка". Член е на управителния съвет на Асоциацията за управление на вземанията.
За миналата година финансовото министерство не успя да събере около 1,2 млрд. лв. от планираните приходи, въпреки че те бяха планирани чак през юни заради закъснялото приемане на бюджета. „Дупката“ се формира основно заради изоставане на събрания ДДС от внос. За по-слабото изпълнение на ДДС от внос съобщи още предишният директор на Агенция „Митници“ Павел Геренски, в мандата на служебното правителство, като се аргументира с падащите цени на енергията. Въпреки това Асен Василев заложи много високи очаквания – за събиране на 6,8 млрд. лв., а в крайна сметка са събрани само 6 млрд. лв.