Ахмадинеджад кани Обама на ТВ дебат
Иранският президент готов да премери аргументите си със своя американски колега
/ брой: 176
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад призова американския си колега Барак Обама да застане срещу него в телевизионен дебат, за да се види кой от двамата предлага по-добри решения за световните проблеми, предаде Ройтерс. В реч, предадена по иранската телевизия, Ахмадинеджад заяви, че срещата може да се осъществи, докато той е в Ню Йорк за сесията на Общото събрание в края на септември.
"Нека застанем очи в очи в ООН и пред световните медии и да видим чии аргументи ще се окажат по-приемливи за общественото мнение", подчерта Ахмадинеджад на конференция на ирански имигранти в Техеран. В речта си той осмя санкциите и вероятността за военен удар срещу ядрените съоръжения на Иран, която САЩ и Израел не изключват.
"Кой мислите, че ще ни нападне? Израелският режим ли? Ние въобще не го включваме в сметките си, да не говорим за нападение оттам", отбеляза Ахмадинеджад. "Казват, че ще наложат санкции. Добре, направете го. Колко резолюции сте издали досега? Четири? Направете ги 4000", заяви той, предизвиквайки бурни аплодисменти от аудиторията.
На фона на антиамериканските изявления, включително, че американската политика се базира на колониализма и "закона на джунглата", иранският президент изтъкна, че е готов за преговори, основаващи се на справедливост и респект. "Готови сме да разговаряме на най-високо ниво", каза той. "Винаги сме искали разговори, иранците никога, никога не са искали война", добави Ахмадинеджад.
Иранският президент е отправял и преди подобни покани за дебати, но Обама и предшественикът му Джордж Буш не ги приеха. Техеран и Вашингтон не поддържат дипломатически отношения след Ислямската революция през 1979 г., когато радикални студенти окупираха американското посолство в Техеран и държаха 444 дни дипломатите му като заложници.
Вчера началникът на генералния щаб на американската армия адмирал Мълън съобщи, че съществувал план за военен удар срещу Иран. Генералът обаче подчерта, че не било разумно да се прибягва да него. Мълън обясни, че една интервенция може да има редица нежелателни последствия в този нестабилен регион. Същевременно по думите му било много опасно да се допусне превръщането на Иран в атомна сила.