Зачестяват измамите за работа в Швеция
Мошеници събират такси от кандидати за пътуване и в Канада
/ брой: 140
За значителен ръст през летния сезон на случаите с измамени български граждани с обещания за работа в Кралство Швеция алармират от Българското посолство в Стокхолм. Това съобщиха от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" (ГИТ).
Безработни, най-често с нисък социален и образователен статус, пристигат в Швеция по покана на приятели или по обява в интернет с обещания за работа в строителството или за бране на горски плодове срещу нереално високи заплати. Вече в страната те са принудени да работят при крайно тежки условия на живот с много ниско или без заплащане, посочват от Инспекцията по труда.
За зачестили измами за работа и в Канада, съобщават и от посолството ни в Отава. Чрез обяви в групи в социалните мрежи частни посредници искат от кандидати за работа в Канада такси за извършване на различни административни дейности. Част от измамата е и предоставянето на фалшиви документи, приличащи на издадени от канадска институция, след което събирането на такси продължава и за други дейности без да се стигне до реално заминаване, предупреждават от мисията ни в Канада. Канадските власти напомнят, че работодателите, които желаят да наемат чужди работници, провеждат интервюта с тях без да събират предварително никакви такси. Те получават разрешение за наемането им под формата на административен акт.
Други сигнали за измама при предлагане на работа в чужбина са настояването комуникацията да се води само онлайн или извън офиси; предоставяне на услуги без лиценз от фирми посредници или предприятия, осигуряващи временна работа; сключване на трудови договори с командироващ работодател, който няма съществена идентична дейност в България, а веднага командирова в чужбина; липса на документи, свързани със законосъобразното осигуряване на заетостта.
От Инспекцията по труда посочват, че в зависимост от начина на изпращане на работника, той трябва да има посреднически договор, трудов договор с предприятие, осигуряващо временна работа, с работодател в приемащата държава или с командироващ работодател у нас, с когото трябва да бъде сключено и споразумение за командироване. В случай че търсещите работа сключват договор директно с работодател в приемащата държава правомощията на Българската инспекция по труда са ограничени до подаване на сигнали на компетентните контролни органи там. За целта е необходимо потърпевшите да предоставят достатъчно информация за идентифициране на местния работодател и мястото, където е полаган трудът, която често липсва в сигналите. Повече информация за правата на българските работници и служители в чужбина е публикувана в сайта на Агенцията.
В началото на летния сезон и активното търсене на работници за сезонна заетост, от ГИТ напомниха, че сезонните работници трябва да получат от работодателя трудов договор, уведомление за регистрация в НАП и длъжностна характеристика.