19 Април 2025събота08:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Интервю

Драгомир Стойнев:

БСП е гарант, че решенията за страната се вземат в България

Надскочихме своя комплекс от ГЕРБ, насаждан от години у хората в партията, казва заместник-председателят на БСП

/ брой: 72

автор:Александър Симов

visibility 3224

- Господин Стойнев, нека да започнем това интервю, като се отдалечим от баналните ежедневни скандали и да поговорим за истинските проблеми на страната. Миналата година либерализацията на тока за домакинствата беше отложена. Срокът обаче изтича. Какво следва за хората?
- Либерализацията на пазара ще се случи, когато няма да има риск за домакинствата. БСП е гарант за това. Първо е факт, че дисбалансите на европейския пазар са значими - страните от Централна и Източна Европа, включително България, страдат от значително по-високи цени в сравнение с останалата част на Европа. Според експерти разликите могат да достигнат до над 50% в определени часове. Самата Европа разбира това и не ни е поставила категорична дата за излизане на домакинствата на свободния пазар на електроенергия. В края на мандата на миналия парламент именно БСП успя да отложи либерализацията за две години. Ние сме наясно какво се изисква, а то не е малко. На първо място дефиниране на енергийната бедност и изработване на механизъм, който да я компенсира.
- Какво трябва да се направи с двата реактора за АЕЦ "Белене" - излезе информация, че няма да ги продадем на Украйна?
- Успяхме да убедим партньорите в управлението, че двата реактора няма да бъдат продавани. За БСП въпросът не може да бъде решен заради едно решение на Украинския парламент да купи цялото оборудване. Важните решения за България се вземат в България. Присъствието на социалистите в правителството отново върна баланса към обществения и националния интерес и по тази тема.
Темата „Белене“ е част от една много дълго политическо и експертно усилие на БСП. Помните, че БСП през 2012 г. инициира подписка за провеждане на национален Референдум за проекта „Белене“. Над половин милион български граждани поискаха такъв Референдум. Въпреки това от въпроса за Референдума бе изваден проектът „Белене“. Хората бяха питани: „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала? и с „Да“ отговориха близо 900 000 българи. Това бе ясен знак, че хората, включително и симпатизантите на БСП, са достатъчно зрели да оценят какво значи ядрената енергетика за икономиката и националната ни сигурност. За съжаление тогава не бе постигната необходимата по закон активност, за да се реши категорично въпросът. Днес обстоятелствата доказват, че сме били прави да искаме нова ядрена мощност. С нас са съгласни и тогавашните ни политически опоненти. За необходимостта да имаме енергийна независимост, да имаме евтина енергия за реиндустриализация, за задвижване на сериозни и енергоемки проекти. Зелената енергия не може да задоволи нуждите на новата икономика, базирана на изкуствен интелект, технологии и иновации.
Затова и настоявахме да не се продава оборудването на „Белене“. Първо, ако бяхме продали оборудването, ще бъде сложен окончателно край на проекта за АЕЦ "Белене" в настоящите му параметри. Въпреки, че някога бе политически спрян, той съществува като проектна основа. Това е голяма и дългосрочна тема, но не бива да я пренебрегваме. Второ, украинската страна е поискала целия пакет, който имаме. Плановете са оборудването за АЕЦ "Белене" да бъде използвано за довършване на трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ. То е остойностено на около 600 000 милиона евро. Трето, в България обаче има анализи, че част от оборудването ще може да се използва за двата работещи реактора в Козлодуй. Говоря за парогенераторите, особено след проблемите и течовете в трети парогенератор на VI блок.
- Как оценявате работата на парламента и на парламентарната група на БСП?
- Това е един много труден парламент. Работата му е белязана от популизма, неопитността и от неразбирането на парламентарните процедури от страна на няколко крайни партии. Пред очите на обществото се разиграват скандали и се правят гръмки изказвания, които отместват фокуса от истинската работа - законодателството. Големият успех за БСП в този парламент бе, че устояхме кандидатурата на Наталия Киселова. Следващите атаки срещу нея дойдоха от партии, за които БСП е основен противник. Партии като МЕЧ, които се опитват да спекулират с проблемите на уязвими групи хора, да се представят като нови месии. Така е и с исканите вотове на недоверие към правителството - те нямат същностна причина. Чрез тях се цели дестабилизация и създаване на представа, че властта не се справя. Външната политика на България е до голяма степен предопределена от стратегическите съюзи, в които членуваме. А борбата с корупцията е въпрос, която има корени не тук и сега. Ние като социалисти повече от 10 години сме били основния флагман на изобличаване на корупцията и лошото управление на публичните средства. В ресорите, в които работим сега, това е и основна задача на нашите министри - да покажем друг подход в управлението. Голямото обществено недоволство например към АПИ и пътните ремонти днес е причинено от дългогодишни натрупвания и грешки. Нашият министър Иван Иванов се опитва да подреди тази система и смятам, че там ще има реформа и стягане на редиците. Това вече го видяхме под негово управление в тол-системата.
Що се отнася до работата на ПГ на БСП-ОЛ тя е организирана около една стратегическа посока – законодателни инициативи, които ще донесат спокойствие, сигурност, грижа за хората. Ние сме социалният вектор в това управление. Нека припомня, че след внесения от нас законопроект за таван на печалбата на търговските вериги започна реална промяна. Търговските вериги бяха извадени от зоната им на комфорт и принудени да седнат на масата за преговори. Законопроектите за личния фалит и за регулация на дейността на колекторите са инициативи, които ще променят в полза на хората много тежката реалност със задлъжнялостта, ще дадат възможност хората да не загубят всичко и да имат втори шанс да продължат напред. Забраната на вейповете се случи с активната законодателна подкрепа на БСП-ОЛ.
В най-важният закон в държавата - бюджетът, БСП бе гарант за запазване на социални придобивки и разширяване на грижата за най-уязвимите. Поставям на първо място пенсионерите. Ако не беше БСП, това увеличение на пенсиите нямаше да се случи. Партньорите в управлението имаха друг вариант - за частично прилагане на Швейцарското правило, но ние успяхме да наложим то да се случи в пълнота и така стигнахме и до увеличението от 8,5%. Така от 1 юли минималната пенсия ще е 630 лв. Хората, работещи в системи, които са ключови за националната сигурност и за развитието на нацията - отбрана, МВР, образование, получиха увеличение на заплатите. С този бюджет не успяхме да вдигнем парите за втората година на майчинство - беше невъзможно с оглед на това, което заварихме, но пък успяхме да изпълним друга мярка от платформата на БСП - безплатни лекарства за децата до 7- годишна възраст, което обхваща около 400 000 деца и реално облекчава бюджета на семействата. Отново през бюджета са гарантирани аптеки в отдалечени и труднодостъпни населени места, 30 млн. повече за спорт, 6 милиона за спорт в училищата, 30 млн. повече за психиатрична помощ, средства за напоителни системи, обезпечаване на капиталовите програми на общините, средства за ВиК–инфраструктура.
- В социалните мрежи е пълно с хора, които критикуват и стрелят по БСП. Предаде ли БСП своите избиратели? Тежка ли е цената на компромиса за участие в управлението?
- Преди да говорим за цената за партията, нека говорим за ползите за обществото. А ползите за 3 месеца са в реалните решения и бюджетно финансиране, които споменах.
Ако се върнем към БСП - преди година рисковете, пред които бе изправена, бяха много сериозни. Няма смисъл да припомням резултати от парламентарни избори и разпадането на лявото пространство. Допреди година БСП разделяше, а не обединяваше. Така че единият вариант бе БСП да се превърне в бутикова опозиция, управлявана от интереса на един човек и шепа подбрани депутати, които функционират елитарно и откъснато от структурите на партията. Керванът щеше да си върви, а кучетата да лаят. БСП можеше да продължи и надменното отношение към останалите в ляво. Новото ръководство на БСП избра друго - да обедини лявото и да влезе в управлението, за да постигне реални промени. Ние пренебрегнахме партийното его, надскочихме и страха от ГЕРБ, насаждан от години у хората в БСП. Днес БСП и ГЕРБ разговарят като равни, преодолян бе комплексът и смятам, че БСП в момента е основен стожер на това управление и на стабилността в страната.
- Злите езици твърдят, че ОЛ вече означавало Опитомена левица. Как се отнасяте към твърденията, че БСП е под командването на Делян Пеевски?
- Такава е работата на злите езици - да създават зло. БСП не е уязвима нито по една точка, нито в едно решение, нито в едно действие като част от управлението. БСП взема решенията си колективно и публично, следвайки програмата си. Днес пред БСП се отваря реално поле за стабилизация и на някой не му харесва това и включва най-ефективния си арсенал - критика и очерняне. Под някой разбирам и политическите опоненти, и кръгове, които излязоха от самата БСП.
- За една година БСП се промени много. Не говорим само за ръководството, но и като отношение към политиката. В каква посока трябва да продължи промяната според вас?
- Първо, вътре в партията текат оздравителни процеси. Днес председателят на БСП е пръв сред равни и е възстановена колективната система на управление. Това означава, че се чува гласът и на Националния съвет, и на Конгреса. БСП започна да се връща към политическите, икономическите и социалните реалности и не се управлява с постове във Фейсбук и имейли. Задачата ни е да формулираме нов хоризонт на лявото и негови предложения за развитие. Важен е именно хоризонтът. Лявото трябва да има своя визия за националната сигурност, икономиката, енергетиката, социалната политика. Лявото трябва да отговори на въпроса кои са новите хора на труда и какви са рисковете пред тях, как държавата да насърчи ускорено икономическо развитие, какъв е комплексът от мерки на държавата за противопоставяне на демографската криза, за обезлюдяването. Всичко това са теми, които стоят от години някъде над нас и ние не стигаме до тях, заети да решаваме текущи пожари и да се караме. БСП трябва да е и тук - на горещ терен, и там - няколко крачки напред в бъдещето. БСП трябва да успее да свърже тези два паралелни вектора - кризите тук и сега и визията за бъдещо развитие. Тогава можем да говорим за наистина променена БСП. Мисля, че в момента БСП има колективен потенциал да го направи.
- Много често се говори, че това правителство е създадено, за да гарантира влизането на България в еврозоната. Само еврозоната ли е хоризонт на кабинета?
- Това са политически спекулации. От създаването му до днес голяма част от коментарите са върху това кога правителството ще си отиде. Смятам, че то може да изпълни мандата си, ако следва програмата и целите, с които бе създадено. Но най-вече, ако ядрото партньори продължат да държат на силата на разума и на баланса и се противопоставят на залитанията - външнополитически, икономически, социални. Малките партии обичат тези залитания и обещават грандиозна промяна. Едно е обещанието, друго е наистина да можеш да управляваш в името на всички.
- Народното събрание е пълно с все по-кресливи и хулигански партии и несигурни партньори като АПС. Как се отнасяте към падането на нивото на парламентаризма и разпределението на силите днес?
- Аз не мога да приема нито актове като заливането с боя на европейска институция от патриотите на „Възраждане“, нито изгонването на руския посланик от изложбена зала от много демократичните. Това е един и същи краен акт на разправа на границата на фашизма. Ето в тези две крайности е и парламентът често. Но управлението е в ръцете на разумните и балансираните сили и то трябва да бъде пазено. Не мога да приема, че подкрепата за кабинета в името на обща цел - стабилност и развитие на държавата ни, може да се превърне в заложник на партийни разправии и желания за назначения. Съжалявам, че АПС не го осъзнаха. В момента БСП е основен стожер на стабилността в държавата.
А аз си спомням времената на проф. Корнезов, на Емилия Масларова, на Пирински. Спомням си едно друго ниво, когато политическите противници спореха с експертни аргументи, когато дебатите можеха да се използват като урок по парламентаризъм. Смятам, че БСП се опитва да върне този дух. Младите ни депутати са изключително отговорни и балансирани хора и това е важно с оглед на често кресливата среда. Ние сме най-старата партия в този парламент, с много богати парламентарни традиции и се опитваме да върнем разума и нормалния диалог. Но парламентът все пак е огледало на избирателите и нашият голям проблем е, че именно разумните, отговорните, мъдрите хора като че ли се отдръпнаха от политиката. Те са основно негласуващи и към голяма част от тях ние имаме дълг и работим, за да ги мотивираме да участват в политическите процеси. Нямам право да критикувам и другите хора - понякога в безпътицата те залагат на по-шумните и по-кресливите, на обещаващите чудеса, но аз не спирам да вярвам в здравото чувство на българина, което ще пресее тези еднодневки.
- Оптимист ли сте за бъдещето на БСП?
- Да, оптимист съм, но съм наясно, че оптимизъм без свършена работа е безпочвен.

Инициаторите на бойкота поискаха по-ниски цени за Великден

автор:Дума

visibility 2696

/ брой: 72

От 1 май декларираме пред НАП коли, купени в чужбина

автор:Дума

visibility 2541

/ брой: 72

Банкнотите от 20 лв. са най-често фалшифицирани

автор:Дума

visibility 2191

/ брой: 72

При размразено месо трябва да има 2 дати на етикета

автор:Дума

visibility 2626

/ брой: 72

Истината лъсна

автор:Александър Симов

visibility 3179

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ