В Румъния отново искат касиране на изборите
/ брой: 91
Кандидатът за румънски президент Джордже Симион, който изгуби втория тур на изборите в неделя, заяви, че ще поиска от Конституционния съд да анулира вота. Лидерът на Алианса за обединение на румънците написа това в профила си в социалната мрежа Екс. “По същите причини”, които предизвикаха анулирането на изборите м.г. - „външна намеса“, допълни той, посочвайки, че нито Франция, нито Молдова, нито някой друг има правото да се намесва в изборите на друга държава.
КС на Румъния насрочи за вчера заседание за обсъждане на друго искане за касиране на изборите. Жалбата е била подадена на 19 май. За днес е предвидено заседанието за утвърждаване на резултатите от балотажа. Едва след това новоизбраният президент Никушор Дан може да положи клетва и да встъпи в длъжност.
Междувременно Службата за външно разузнаване на Франция категорично отхвърли обвиненията на основателя на приложението за съобщения „Телеграм“ Павел Дуров, че Париж се е опитал да повлияе на президентските избори в Румъния.