16 Януари 2025четвъртък15:19 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Европа се подготвя за Тръмп 2

Завръщането му ще окаже огромно влияние върху европейската политика и ще насърчи крайнодесни партии, които приемат позицията му по отношение на имиграцията и националната идентичност

/ брой: 236

visibility 12795

Уая КУИВИГЕР*
THE CONVERSATION

След безпрецедентното си политическо завръщане, Доналд Тръмп скоро ще бъде 47-ият президент на САЩ - първият от над 120 години, спечелил втори непоследователен мандат. Той е и първият осъден престъпник и два пъти подложен на импийчмънт президент, който е преизбран.
Като оставим настрана историческите първи неща, какво означава това за Европа и как страните от Европейския съюз могат да се подготвят за още четири години на Тръмп?
По време на последния си мандат Тръмп не беше приятел на Европа, но „добрата“ новина е, че този път лидерите на ЕС знаят какво да очакват, тъй като Тръмп декларира много ясни намерения.
Той твърди, че ще прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа и ще погребе кандидатурата на Украйна за членство в НАТО. Тръмп също така ще наложи мита от 10 до 20% върху европейския внос, както и 60% мита върху целия внос от Китай, като планира за втори път да се оттегли от Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Завръщането му ще окаже огромно влияние върху европейската политика, като ще насърчи крайнодесни партии, които приемат позицията му по отношение на имиграцията и националната идентичност. Тръмп допълнително ще дестабилизира глобалния ред и ще подкопае мултилатерализма, трансатлантическите отношения и европейското единство.
В очакване Тръмп да дръпне щепсела на Украйна, евентуално и на НАТО, европейските нации трябва незабавно да увеличат отбранителните си способности и да изразходват поне 2% от БВП за отбрана. Това е изключително важно по две причини. Първо, членовете на ЕС трябва най-накрая да се съгласят с необходимостта да разчитат един на друг за отбрана и сигурност. Второ, това би изпратило положителен сигнал към Тръмп, който многократно е обвинявал съюзниците от НАТО, че не си плащат задълженията.
От съществено значение е да се насърчава сътрудничеството между страните от ЕС с големи военно-промишлени комплекси, каквито имат Франция, Италия, Испания и Полша. Това ще стимулира европейските пазари и ще създаде така необходимите иновации и икономически растеж.

6 ноември 2019 г. Срещата на върха на Г-7 в Канада. Европейски и световни лидери, на първо място германският канцлер Ангела Меркел, са унизени от пренебрежението, демонстрирано от позата на американския президент. Форумът завърши със скандал, след като Доналд Тръмп отказа да подпише съвместното изявление 
                         
Европа вече се движи колебливо в тази посока. Неотдавнашният доклад на Драги, публикуван през септември тази година, насърчава страните от ЕС да се съсредоточат върху собствените си оръжейни индустрии, вместо да купуват оръжия от САЩ - в момента 63% от оръжията в Европа идват от САЩ.

Търговия и тарифи

Протекционистките намерения на Тръмп не са тайна. На неотдавнашен митинг той каза, че „извън любовта и религията, това е най-красивата дума - мита“...
Лидерите на ЕС са разтревожени от заплахите за повишени мита, тъй като те могат да доведат до огромен спад в износа на ЕС за САЩ, което ще засегне милиони работни места. Търговските отношения между САЩ и ЕС възлизат на 1,3 трилиона долара. За сравнение - търговията между ЕС и Китай е 758 милиарда долара.
Машините, превозните средства и химикалите - сектори, които представляват 68% от износа на ЕС за САЩ през 2023 г., ще бъдат най-засегнати. Германия, Нидерландия, Ирландия и Белгия ще бъдат най-застрашени от сериозен спад в двустранната търговия.
За да се защити от високите мита, ЕС трябва да погледне към други регионални пазари. Най-накрая трябва да се ратифицира споразумението с Меркосур и да се търсят други регионални съюзи, за да се намали зависимостта от САЩ.

Демокрацията и подкопаването на европейските ценности

Победата на Тръмп ще активизира и насърчи крайнодесните партии в ЕС, които споделят неговите нелиберални идеи за имиграцията и националната идентичност, много от които са скептици към ЕС и НАТО. Виктор Орбан наскоро каза, че ще отпразнува второто президентство на Тръмп с бутилки шампанско.
Много от крайнодесните партии в ЕС, включително "Алтернатива за Германия", нидерландската Партия на свободата, Националното обединение на Франция, както и "Братята на Италия", смятат Тръмп за лидер на своето движение. Те ще искат по-тесни връзки с президента на САЩ и ще се почувстват овластени да разпространяват своите идеи из целия континент.
Това може да подкопае основни демократични ценности, върху които е основан ЕС, като доведе до по-голямо напрежение в социалната структура на страните членки.
За да се противопостави на възхода на такива антидемократични сили, ЕС трябва да санкционира или дори да изключва страни, които не се придържат към неговите основополагащи принципи за демокрация и човешки права.
ЕС трябва да ограничи тяхното влияние. Например може да промени своите системи за гласуване. Много решения изискват единодушен консенсус между 27 държави и това дава на Унгария правото да блокира важни решения. Така Орбан вече няколко пъти спря военна и финансова помощ за Украйна.

Можем ли да защитим Европа от Тръмп?

Всички горепосочени мерки ще изискват по-голямо европейско единство и сътрудничество. Добрата новина тук е, че миналите кризи са стимулирали повече колективни действия сред членовете на ЕС. Кризата в еврозоната направи по-интегрирани банковите системи, пандемията доведе до съвместни покупки на ваксини за всички еврочленки, а нахлуването в Украйна накара ЕС да се обедини в подкрепа на Киев.
Да се надяваме, че второто президентство на Тръмп ще провокира подобни съвместни действия, засилено единство и повече стратегическа автономия. Близкото бъдеще на ЕС зависи от това.

* Професор по глобалното управление и развитие и  изпълнителен директор на Инициативата за трансатлантическите отношения. Тя не работи, не консултира, не притежава акции и не получава финансиране от компания или организация, която би се възползвала от тази статия

Инфлацията се е засилила през декември

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 9

Не всички фирми имат нужда от компенсация за скъпия ток

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 9

БАХБ най-после откри от каква болест мрат овцете в с. Сигмен

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 9

На над 30 млрд. лева възлизат банкнотите в обращение у нас

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 9

Шефът на НАТО: Време е да се готвим за война

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 9

Първи вот на недоверие на новия френски премиер

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 9

Българският спътник "Балкан-1" е в орбита

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 9

Накратко

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 9

МАРШ

visibility 171

/ брой: 9

Опасна чума

автор:Мая Йовановска

visibility 199

/ брой: 9

Злокобна евромисия

автор:Юри Михалков

visibility 168

/ брой: 9

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ