16 Ноември 2024събота23:19 ч.

Депутатите се разделиха с ръкопляскания, но всъщност напуснаха 48-ото НС разочаровани и омерзени от скандалите и обидите, които съпътстваха краткия му живот

На фокус

"Виж кой говори"... в парламента

Народните избраници в 48-ото НС са се изказвали близо 104 часа или 4 денонощия

/ брой: 46

автор:Юлия Кулинска

visibility 1005

Юлия КУЛИНСКА


Език мой, враг мой, е казал мъдрият ни народ. Изговореното може да бъде наш приятел или наш неприятел, в зависимост от начина, по който го използваме. Най-важното обаче е да се научим кога да говорим и кога да замълчим, защото "този, който говори сее, а който слуша събира жетвата". Кой всъщност е печелившият ход - да бълваш водопад от свои думи или да събираш, слушайки, мъдростта на чуждите?

Едва ли ще си отговорим на тези въпроси, анализирайки изговореното в отминалия 48-и парламент. Народните избраници са се изказвали близо 104 часа или 4 денонощия, сочи изследване на онлайн платформата "Стража". През краткия му живот 22 депутати не са взимали думата нито веднъж. Сред тях е и шефът на Народното събрание Вежди Рашидов. Репликите, назиданията и похвалите му към някои избраници, докато води заседание, не се изчисляват и прихващат от времето на парламентарната група, към която принадлежи.

Кой е бил най-бъбрив

Най-много думи са изречени от депутатите на Бойко Борисов - 799 814. Депутатите от БСП за произнесли общо 222 574 звукосъчетания. Най-много е говорил Петър Петров от "Възраждане"- 73 638 думи. Лидерът на БСП Корнелия Нинова е в златната среда с 35 943 думи.

Най-много изгубено време в 48-ото НС е заради почивки, декларации, лични обяснения и процедури по начина на водене. За тях са изхабени 40 часа. За 16 седмици последният парламент е навъртял 370 часа в пленарна зала, което е с 28% повече от 47-ото НС за сходен период от време. Продължителността на заседанията съвсем очаквано е пропорционална на обема на парламентарна реч. 26,7 хил. думи средно са изговорени в едно заседание.

И 48-ото Народно събрание показва, че опозицията има склонността да говори повече от управляващото мнозинство. В 47-ото НС, което излъчи редовния кабинет "Петков", депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане", са изговорили със 103% повече думи от колегите си в парламентарните групи на "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България".

Анализът сочи, че 30% от цялата парламентарна реч е изговорена от едва 10 народни представители, които съставляват едва 4% от парламента. 50 на сто от изговорените думи са от едва 24 депутати или 10% от 48-ото НС. 

Мълчали като риби 

са 18 избраници или 8% от цялото депутатско войнство. Нито едно изказване от парламентарната трибуна не са направили Христо Петров-Ицо Хазарта от ПП, Красен Кралев и Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС и Делян Пеевски от ДПС. Други 19 пък са говорили под една минута. Точно 9 секунди е говорил Александър Арангелов от "Възраждане", а 3 секунди Калоян Икономов от ПП.

11 на сто от общото времетраене на 48-ия парламент са изгубени в процедурни хватки, които не допринасят за дебатите в пленарната зала. Важно уточнение е, че всички тези прийоми са използвани съобразно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС). Най-много те са употребени от депутатите от "Продължаваме промяната". Те са били по начина на водене и в лични обяснения.

Всеки народен представител по всяко време може да отправи процедурен въпрос в рамките на не повече от 2 минути, без да се засяга същността на дебата. Според ПОДНС такива са въпросите, касаещи дневния ред на заседанието. Конструктивен пример са предложенията за изменение и допълнение на приетия ред за развитие на заседанието. Но в Правилника са предвидени и въпроси, които се отнасят пряко до начина на водене на заседанието. В такива случаи председателят има право на обяснение до 2 минути. 

Тоест всеки депутат 

може да "убие" до 4 минути

време само като направи забележка на председателя на НС. Възможна причина за честата употреба на процедурата по начина на водене от депутатите от "Продължаваме промяната" е председателството на 48-ото НС, което обикновено беше поемано от бившата опозиция-Вежди Рашидов и Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и Йордан Цонев от ДПС. 55% от ПГ на "Продължаваме промяната", 44% от ПГ  "БСП за България" и 65% от ПГ на "Демократична България" са се изказвали по начина на водене.

Може би един от заветите на времето е, че мълчанието е мъдрост и злато, но днес вероятно по-ценно би ни било да се поучим от мъдростта на думите, от мъдростта на хората живели преди нас, от мъдростта на вековете. Тогава езикът може би ще бъде по-малко враг и повече приятел...   


Корнелия Нинова: Военното говорене превзе 48-ото НС с клишета и епитети

Вместо борба с корупцията, се замеряхте със скандали, заяви Корнелия Нинова в последния ден на предишния парламент, снимка БТА

Военното говорене взе превес в 48-то Народно събрание, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова при закриването на 48-ото НС. То беше облечено в клишета и етикети - който е за оръжия, самолети, война, е евроатлантик, който е за мира, неутралитета, е ретрограден еварзиец. Поставянето на етикети и такива разделителни линии е една от пречките да има разговор. Етикетите бяха черно и бяло, а най-висша европейска ценност мирът, а най-важна наша отговорност е националният интерес", обобщи Нинова.

Нинова посочи, че парламентът не е изпълнил най-важната си задача - да излъчи редовно правителство и да сложи край на политическата криза, да даде стабилност и перспектива за развитие на България. И призова да видят грешките си, за да не ги допускат пак. Според Нинова една от пречките да се състави правителство е било поставянето на разделителни линии и етикети. Вместо да се решават проблеми, са се родили спекулации "кой е по-креслив и кой говори повече", вместо борба с корупцията, са преобладавали скандалите кой е по-корумпиран.


Повече от 66 часа са питанията към министрите

66 часа и 36 минути са били питанията към министрите в 48-ото НС. Зададени 1321 въпроса и са отправени 57 питания. Парламентарен контрол е провеждан в 6 пленарни заседания за петъчния парламентарен контрол и в 5 извънредни заседания. Блицконтрол се е състоял в 3 заседания като са зададени 35 въпроса от народни представители от всички парламентарни групи.

Проведени са 11 изслушвания съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

От зададените въпроси с писмен отговор са 1050, а 271 - с устен. При питанията 24 са били с писмен отговор, а 33 с устен. Отговорено е на 1130 въпроса и на 43 питания, а 34 въпроса и 5 питания са оттеглени.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ