04 Февруари 2025вторник00:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

За ЕС и растежа

/ брой: 233

автор:Боян Дуранкев

visibility 3812

2024: икономическият растеж не е там, където ни се искаше да бъде. При тези тенденции до 2050 г. ЕС ще стане туристическа атракция!
МВФ представи на 174 страници икономическия си анализ за света, както и прогнозата си за 2025 - 2026 г. "Нормалната" очаквана ситуация би била да има среден растеж на "двигателите" на Европейския съюз - Германия и Франция. Да, но не!
Германия през тази година ще е с 0,0% растеж, след като предишната година показа спад -0,3%. Следващата година растежът ще бъде вероятно 0,8%, което означава че през 2025 г. страната ще бъде приблизително на нивото на 2022 г., т.е. "двигателят" се върти на празни обороти.
Франция поддържа и миналата, и тази, и следващата година растеж от 1,1%, който се оценява като "нисък".
Шампион за годината е Малта, която се радва на туристически бум. Второто място е отредено на Сърбия, която след войната показва тенденция на ускорено възстановяване. Третото място се държи от две страни - Беларус и Русия, които са и братя по оръжие, и единомишленици по отношение как да се развива по различен начин всяка от техните страни.
Няма как да си затворим очите за стоящата на пето място страна - Хърватия, на която родни политици предричаха ужасяваща катастрофа след приемането на еврото.
От 11-о до 15-о място са страни, които са еднояйчни близнаци в много отношения. Тук е и България. Характерно за тези страни - вместо "догонващ", растежът е много бавен ("бавен" е винаги под 3%), за да решат проблемите си. Цените растат почти с темпа на икономическата динамика, което създава социални и политически търкания. "Формулата" на развитието е очевидно нездравословна.
Цялата Европа има среден растеж от 1,7%, който й отрежда сравнително "намаляващо икономическо влияние" в света. САЩ се изправят с 2,8%, Китай бърза с 4,8%, Индия - със 7,0%, Виетнам - с 6,1%, Макао (специална китайска зона) - с 10,6%. Развитият Сингапур - с 2,6%.
Ако Европейският съюз не промени съществено координационните си планове за бъдещето на икономиките си като цяло - в посока на мощни иновации, конкурентоспособност и ползи не само за "получаващи" субсидии помощи, то до 2050 г. територията на ЕС ще бъде предимно интересна туристическа атракция за гражданите на другите страни. Но не и конкурент!

Фейсбук

Почитаме Св. Симеон Богоприемец и Анна пророчица

автор:Дума

visibility 4078

Доц. Димитрова: Ботоксът трябва да се поставя от лекар

автор:Дума

visibility 4629

В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките

автор:Дума

visibility 4783

/ брой: 21

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

автор:Дума

visibility 4810

/ брой: 21

Над 57% от българите са против еврото

автор:Дума

visibility 4868

/ брой: 21

Депозитите обезценени почти наполовина

автор:Дума

visibility 4783

/ брой: 21

Печалбата на банките у нас стигна рекордните 3,7 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 4493

/ брой: 21

Спешно събират информация за бюджетния дефицит

автор:Дума

visibility 4548

/ брой: 21

САЩ искат от Украйна президентски избори

автор:Дума

visibility 4654

/ брой: 21

Правителства вземат мерки за цените

автор:Дума

visibility 4840

/ брой: 21

Съд върна мигранти от Албания в Италия

автор:Дума

visibility 4809

/ брой: 21

Накратко

автор:Дума

visibility 4773

/ брой: 21

Политическа безтегловност

автор:Валентин Георгиев

visibility 4840

/ брой: 21

Тишината на безразличието

visibility 4838

/ брой: 21

За еврото, професионализма и банковия обир

автор:Юрий Борисов

visibility 4856

/ брой: 21

Разчовечването тръгна и в нашето образование

visibility 4757

/ брой: 21

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ