Подготвят ли Чуждестранния легион за Украйна?
/ брой: 52
La Montagne
Мащабни маневри се проведоха във френската област Крьоз. В продължилото от 8 до 14 март учение участва Втори полк на Чуждестранния легион, базиран в Ним от 19 февруари. 800 легионери с 40 бронирани машини „Грифон“, както и изтребителна ескадрила и армейско подразделение за лека авиация, взеха участие в учението, съобщи La Montagne.
В края на февруари президентът Макрон възложи на военното министерство да проучи въпроса за изпращане на части на Френския чуждестранен легион в Украйна. Тогава той заяви, че е готов да разположи френски войници в Украйна, ако руската армия застраши Одеса и Киев.
На 27 февруари започна формирането на легионерски роти, а на 5 март френският генерален щаб и командването на Легиона одобриха числеността на личния състав на батальонна тактическа група, включваща 1500 бойци. Чуждестранният легион се обучава в Крьоз, за да се адаптира към терени, на които може да се наложи да работи. „Бъдете сигурни, че не чакахме войната в Украйна, за да се обучаваме в градски райони“, коментира пред La Montagne подполковник, ръководещ операциите на Легиона.
ИСТОРИЧЕСКА СПРАВКА
Френският чуждестранен легион (на френски - Legion etrangere) е военно формирование в Сухопътните войски на Франция, съставено основно от чужденци. Основан е от крал Луи-Филип през 1831 г., когато се планира колонизацията на Алжир и има нужда от военни попълнения. По това време във Франция, особено в Париж, се заселват много чужденци. Със създаването на Легиона Луи-Филип вижда възможност както за набиране на войници, така и за намаляване на нежеланите слоеве от населението. Затова се издава закон, според който Чуждестранният легион може да воюва само зад пределите на континентална Франция. Тогава се залага и традицията да не се пита за имената на новобранците. Под знамето на Чуждестранния легион, от основаването му до края на 80-те години на XX век, служат над 600 000 души от цял свят, като над 36 000 легионери загиват в бой.
Последни новини:
В интервю за в. „Паризиен“ Еманюел Макрон потвърди, че "в някакъв момент" може би ще са необходими сухопътни операции в Украйна със западно участие. "В даден момент, не го искам, няма да поема инициатива за това, ще се наложат операции на терен, за да се противопоставим на руските сили", каза той.
Руската армия веднага му отговори. С две ракетни атаки по Одеса бяха убити стотина западни бойци и украински офицери. Експерти наричат Одеса "гнездо на стършели", защото там пристигат чуждестранни инструктори.
„Ударът по черноморския град е "здравей" за Макрон, защото той иска да изпрати войски в Одеса. Макрон създава военни части на територията на Украйна, Молдова и Румъния, които да извършват агресивни действия срещу Русия", твърди доц. Александър Перенджиев, преподавател в Руския университет "Плеханов" и член на експертния съвет на "Офицерите на Русия".