15 Ноември 2024петък12:29 ч.

Кой пази сигурността на Америка?

Борбата с тероризма в САЩ се е превърнала в една тромава и неефективна система за глобален контрол, сочи изследване на в. "Вашингтон пост"

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 1932

Свръхсекретният свят, създаден от правителството на САЩ след терористичните нападения от 11 септември 2001 г., е станал толкова голям, толкова тромав и толкова таен, че никой не знае колко пари струва, колко хора работят в него, колко програми обхваща и колко агенции извършват едно и също. Това огласява в своето обширно изследване "Свръхсекретна Америка", започнало преди две години, вестник "Вашингтон пост".
След девет години на безпрецедентни разходи и разрастване резултатът е, че системата, призвана да опази сигурността на Америка, е толкова обемиста, че е невъзможно да бъде определена нейната ефективност. Според екипа от експерти, представили заключенията си пред широката американска аудитория, 1271 правителствени организации и 1931 частни компании работят по програми, свързани с борбата с тероризма, вътрешната сигурност и разузнаването на около 10 хиляди места в САЩ. Приблизително 854 хиляди души, 1,5 пъти повече от жителите на столицата Вашингтон, притежават право на достъп до класифицирана информация. Във Вашингтон и прилежащите райони се строят или са построени след 11 септември 2001 г. 33 комплекса от сгради за свръхсекретни разузнавателни дейности. Взети заедно, те заемат площ от 17 млн. квадратни фута (1,53 млн. кв м), равняваща се на три Пентагона или на 22 правителствени сгради в столицата.
Известно недоумение буди решението на американската администрация много агенции по сигурността и разузнаването да вършат една и съща работа, създавайки излишък и прахосване. Например 51 федерални организации и военни командвания, опериращи в 15 американски града, проследяват трансфера на пари от и за терористични мрежи. В същото време анализаторите, които се занимават със съдържанието на документи и разговори, придобити от външното и вътрешното разузнаване, споделят оценките си в 50 хиляди разузнавателни доклада годишно - толкова голям обем, че много от тях по правило биват игнорирани.
Това не са академични проблеми - липсата на съсредоточеност, а не липсата на ресурс, бяха в основата на стрелбата във военната база Форт Уд, оставила 13 мъртви, както и опитът за бомбен атентат по Коледа не бе предотвратен от хилядите анализатори, назначени да открият един самотен терорист, а от бдителен пътник, коментира вестникът. И добавя, че тези въпроси пораждат и голямо безпокойство сред някои от хората, които отговарят за националната сигурност.
Цитиран е министърът на отбраната Робърт Гейтс, според когото службите за антитероризъм са се разраснали дотолкова, че трудно могат да бъдат обхванати от ръцете на един човек, бил той директорът на Националното разузнаване (DNI), на ЦРУ или министърът на отбраната.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 129

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 130

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 126

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 118

/ брой: 219

Сицилия - Душата на Италия

автор:Ина Михайлова

visibility 154

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 159

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ