Време за Маркс
/ брой: 92
Испанските синдикати постигнаха сериозна победа в борбата за правата на работниците, след като Съдът на ЕС задължи работодателите в страните членки да отчитат точното работно време на служителите, така че да става ясно дали те полагат извънреден труд и дали той им се заплаща.
Неотдавна именно закон, позволяващ на работодатели да задължават работниците си да полагат до 300 часа извънреден труд, предизвика броженията срещу унгарския премиер Виктор Орбан и получи популярното прозвище "робски закон". Оказва се, че проблемът е общоевропейски, защото и в Испания синдикатите се оплакаха, че не могат да получат достоверна информация кой колко работи.
Така испанските профсъюзи повлякоха крак във все по-силната тенденция към осъзнаване, че "облекченията" за бизнеса, които години наред бяха възхвалявани като двигател на икономиката и манна небесна, водят само до повече експлоатация и поставят работещите във все по-неизгодна позиция. Тази тенденция се потвърждава и от още едно съдебно решение - в Германия местното правораздаване задължи логистичните и куриерските компании от типа на DHL да гарантират, че всички служители, включително и тези на подизпълнители, са осигурявани съгласно законите на федералната република.
Именно такива "облекчения" - за каквито настояват непрекъснато и нашите работодатели, въпреки смешните заплати - са в основата на трудовата миграция и "липсата" на кадри. Всъщност липса откриваме повече от страната на коректните работодатели, кадри иначе има. А дясната мантра "да оставим бизнеса да работи" се провали още през 2008 г. със световната финансова криза и продължава да се проваля и днес - ясна илюстрация на това е движението на "жълтите жилетки" във Франция. Е, дойде отново времето на добрата стара класова борба между труд и капитал.