16 Ноември 2024събота06:27 ч.

О.з. ген. Стоян Андреев:

Важно е доверието в системата за сигурност

Пет университета подготвят специалисти по фирмена сигурност, но единен държавен стандарт за това няма, казва експертът

/ брой: 130

автор:Васил Попов

visibility 2248

- По данни на статистическия институт над 150 хил. души работят в областта на фирмената и корпоративната сигурност. Каква е според вас ефективността на тази структура?
- Това е внушителна сила, при положение, че редовната армия е около 30 хил. души. Но работещите в този бранш не са все още национален фактор.
В областта на корпоративната и фирмената сигурност не може да се похвалим с постижение, което да ни обединява около национална идея. Все още акцентът е поставен на охранителната дейност - физическата охрана на големи и малки фирми. Тази дейност също е много необходима, но е незначителна в сравнение с потенциалните възможности на системата за фирмена сигурност. На базата на опита на страни като Израел, САЩ, Русия, както и на корпорациите-гиганти, могат да се направят няколко неща. Първо, създаване на национален координационен орган (на обществени начала). Всички структури на фирмената и корпоративната сигурност (като компонент на националната сигурност) би следвало да се обединят с обща цел и да станат активна част на гражданското ни общество. На следващо място трябва да се организира информационен център за обмен на опит между различните структури за фирмена и корпоративна сигурност. Чрез този център може да се изучава световния опит. Освен това трябва да се поддържат тесни връзки със структурите за фирмена и корпоративна сигурност на международно ниво, основно с тези в съседните страни.
- Какви са предимствата на тези отношения?
- Сътрудничеството между тези структури не е обременено с политически задачи и бюрократични формалности. Интеграционните процеси в Европа и особено на Балканите са причина за интензивни контакти, в т.ч. и между криминалните структури, и оторизираните държавни органи вече не успяват в реално време да ги проследяват и неутрализират. Провеждането на международни форуми за обмен на опит е един от пътищата за задълбочаване на сътрудничеството.
Трябва да се работи в посока укрепване доверието на обществото в системата за фирмена сигурност. При едно от посещенията си в Израел присъствах на училищно тържество. Попитах стоящата до мен майка не се ли страхува от терористична акция срещу децата. Тя ми отговори: "Тържеството се охранява от хора на фирма "Тадиран" (известна корпорация и за фирмена сигурност). Затова съм спокойна." Забележете, децата се охраняват не от държавните органи, а от фирма, предоставяща услуги по корпоративна сигурност. Трябва да се стремим да постигнем такава степен на доверие!
В структурите на фирмената и корпоративната сигурност би следвало да се привличат хора с опит в системата за сигурност. У нас има много подготвени специалисти. Работата в тези звена изисква не само висока обща и специална култура, но и практически умения. Тя е и занаят, труден и опасен. Във фирмените звена за сигурност трябва да се включват и специалисти по икономика и различни технологии, защото кражбите, терористичните актове се планират и осигуряват финансово главно от фирмите и за разкриването им са необходими специалисти. Инвестициите, от които имаме остра потребност, все повече зависят от ефективността на системата за фирмена сигурност. Ще приведа мнение на големия финансист и специалист по фирмена сигурност Фабрис Рейно: "По-ефективната система за фирмена сигурност привлича по-големи инвестиции."
- Какви изводи се натрапват?
- Крайно време е да впрегнем всички потенциални възможности на системата за фирмена и корпоративна сигурност, за да гарантираме по-голямо спокойствие на хората и по-добър живот. В момента пет български университета подготвят специалисти по фирмена сигурност. Но единен държавен стандарт за подготовката им все още няма. И това трябва да се реши, защото този въпрос е част от националната ни култура!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ