16 Ноември 2024събота01:25 ч.

СНИМКА: PIXABAY

Комари убийци бръмчат в София и около Дунав

автор:Дума

visibility 6055

Два смъртни случая от западнонилска треска вдигнаха на крак здравните власти. Заразените бяха регистрирани в София-град ден преди да починат. Те са на възраст между 61 и 74 години. Има и трети заболял в област Хасково. Заразата разнасят комари, прихванали я от прелетни птици. Това изкара на бял свят изследвания, според които комарите убийци, разпространяващи заразата, са съсредоточени в София и покрай Дунав.

Западнонилската треска е в България поне от десетилетие, твърдят експерти. Още през 2015 г. се доказват процент и половина от населението на страната с антитела, т. е. те са се срещали с вируса. “Това е средно обобщено, тъй като общо 10% от хората са от София-град, 7,5% са от Видин и Силистренска област.” Това обясни за “Труд” директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова, който се позова на изследване на центъра.

“Действително сега, август и септември, всъщност е пикът. Очакваме да продължи и до октомври. Така че, тепърва очакваме още случаи”, посочи професор Христова. Тя уточни, че болестта се пренася от комари и 80 на всеки 100 души прекарват заболяването безсимптомно. Останалите около 20% са с грипоподобни симптоми.

“Под 1% е делът на тези невроинвазивни форми, които протичат по-тежко”, посочи още Христова.

През 2018 г. жертвите на заразата у нас също бяха две, а заболелите 15. Малко след това тогавашният директор на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев заяви, че тогава центърът е изследвал комари и доказал наличието на вируса в градовете около река Дунав и в София-град. “Когато човек бъде ухапан, вирусът ще се развие в кръвта му и ще направи имунен отговор - при 75% от случаите. До 25% от хората могат да вдигнат температура, да ги болят костите, да чувстват отпадналост и да имат главоболие. Вирусът минава и се създава имунитет. На 160 ухапани обаче един развива възпаление на мозъка. Трябва веднага да постъпи в неврологична клиника за лечение. Най-опасен е вирусът за възрастните хора”, поясни проф. Кантарджиев.

От Министерството на здравеопазването обясняват, че заразените комари се инфектират от птици и съветват да се ползват репеленти, да се носят дълги дрехи и да се замрежват прозорците.

Веднага след обявяване на смъртните случаи столичната РЗИ свика Комисията за борба със зооантропонозите и се разпореди за извънредна обработка срещу комари на територията на града. Информираха, че последната планова обработка е извършена на 27.08.2024 година.

По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, от 1 януари до последния ден на юли тази година, осем държави са съобщили за 69 местни заразени. Най-много са в Гърция - 31, следвани от Италия с 25. Останалите регистрирани са в Испания, Австрия, Унгария, Сърбия, Франция и Румъния. 5 смъртни случаи са регистрирани в Гърция, 2 в Италия, 1 в Испания. Допълнително жертви на болестта са регистрирани в Косово - един и в Албания - трима. Леталитетът при лица от рисковите групи достига до 17%, уточняват здравните власти.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ