15 Ноември 2024петък19:27 ч.

Темата днес

Институционалната мутация

/ брой: 89

автор:Юри Михалков

visibility 4520

Целта на институционалната мутация на ЕС е затягане на гайките на разширяващия се съюз, за да бъде той управляем от ЕК. След вълната от разширяване, през десетилетието след 2000 г. бе създадена дипломатическа служба, която позволи на Брюксел да поеме контрола върху външната политика на страните-членки. После бе разработен третия енергиен пакет, ограничаващ евтиния руски газ за ЕС и поставящ пречки пред руските ядрени инвестиции на континента. През 2010–2014 г. бяха въведени нов правила за държавния дълг в общността и ЕК пое частичен контрол върху бюджетите на страните членки. Значително разширяване на санкционната политика от Брюксел бе извършено през 2014–2015 г. заради украинската криза. Раздори и конфликти предизвика мигрантската политика на ЕК 2015-2017 г. КОВИД-пандемията пък през 2020–2021 г. доведе дотам, че за пръв път под контрола на ЕК мина здравеопазването. Общото закупуване на ваксини бе извършено толкова некадърно, че доведе до свръхпроизводство и според в. „Политико“ страните в ЕС са унищожили вече излишни 215 млн. дози ваксини. Но ще ги купуват и унищожават до 2026 г., защото такъв е договорът, който ЕК на Урсула  фон дер Лайен е подписала с фармацевтичните компании. Не случайно датчанинът Андерс Вистисен нарича Брюксел „блато“.
Но фон дер Лайен и сегашната върхушка са заложили ново затягане на гайките заради планираното приемане на Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани. След централизирано закупуване на неизползваеми ваксини, се премина и към централизирано закупуване на втечнен газ. Същата схема се задейства и при закупуването на оръжия за Украйна. Урсула фон дер Лайен вече обещава длъжността еврокомисар по отбраната в бъдещата ЕК. Впрочем досега ЕК не смееше да припари до сферата на отбраната, която бе „светая светих“ на суверенността и националните правителства. Но ето, че изграждащата се свръхдържава посяга и на нея.
И това не е всичко. ЕС на срещата си на върха на 14-15 декември взе решение за ново институционално реформиране. Предвижда се да отпадне ветото при гласуванията, както и принципът „еврокомисар за всяка страна-членка“. Третото заложено нововъведение е преразглеждане на бюджета, доколкото ще трябват още пари за финансирането на бъдещите членки, говори се и за обсъждане на нови данъци, мита, такси, които ще подминават националните правителства и ще отиват директно в евробюджета. Тези намерения ще доведат дотам, че в Брюксел ще гледат на България така, както правителството ни гледа на някоя община по-далеч от София.
Не е нужно да си експерт, за да схванеш, че замисълът на геополитическия проект е ЕК с другите евроинституции да станат наднационално правителство макар да не са били пряко избрани, а избраните правителства и парламенти на страните-членки да останат с правомощия на сирачета. Държавите-членки да станат нещо като местна власт. И тази свръхдържава да бъде европатерица на САЩ. С преназначаването на Урсула фон дер Лайен намчело на Еврокомисията друго няма как да се случи.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ