
Продават ни агнешко от Нова Зеландия за българско
В страната са внесени 400 т дълбоко замразено месо
/ брой: 68
Съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев съобщи пред БНТ, че в страната ни вече са внесени около 350 т замразено месо от Нова Зеландия и 50 т от Северна Македония.
"Новозеландското агнешко месо е дълбоко замразено. За вносителя това е известно, но не и за потребителя. На етикета датата на производство най-вероятно е тази, на която е пакетирано, а не, на която е замразено. От Нова Зеландия идва дълбоко замразено, тук се размразява и му се придава вид на току-що заклано. Ако няма ясно обозначение, че е от Нова Зеландия и е размразено, потребителят трудно би могъл да се ориентира", обясни Караколев.
"Затова сме сезирали Комисията за защита на потребителите и Българска агенция по безопасност на храните", каза Симеон Караколев и подчерта, че по регламент размразените меса трябва да се обозначават със специален етикет.
"Нашите притеснения са, че това месо в голямата си част ще мине като свежо българско месо. На пазара ще бъде с подменена маркировка и изкарано като българско. Контролът на първо място трябва да дойде от Агенцията по храните", посочи събеседникът.
От бранша още миналия петък са сигнализирали редица институции с призив да се направи съвместна проверка за пътя на месото до България. БАБХ и КЗП трябва да направят проверка в магазините дали това месо е ясно обозначено - че е било дълбоко замразено и с произход извън България, изтъкна Караколев.
Ако е новозеландско, цената му трябва да е с около 30 процента по-ниска от на българското месо, стана ясно от думите му.
Българското агнешко месо ще се търгува между 25 и 28-29 лева за килограм, новозеландското се очаква да е на цени около 22-23 лв. за килограм.
"Около 500 000 агнета ще бъдат продадени по Великден, вносът е около 10 процента от общия обем продажби. Интересът към агнешкото се увеличава всяка година, хората искат да пазаруват директно от фермите. В повечето заведения за хранене агнешкото присъства постоянно. Преди години те бяха значително по-малко", каза още Караколев.