15 Ноември 2024петък16:25 ч.

Неволното изпускане - повече грижи дори от астмата и диабета

/ брой: 141

автор:Аида Паникян

visibility 5261

Като рискови фактори за инконтиненция (неволно изпускане на урина) са бременността и раждането в напреднала възраст, менопаузата, наднорменото тегло, захарният диабет, хормоналният дисбаланс, напредналата възраст и деменцията, обяснява проф. Митко Цветков, председател на Българското  урологично дружество. Според него добрата информираност по проблема може да предотврати и намали тежестта му за много хора. Препоръчително е намаляване на наднорменото тегло както и здравословен начин на хранене, при който се избягва червеното месо, хляба, газираните напитки и се увеличава консумацията на плодове, зеленчуци, картофи.
Достъпът до качествени абсорбиращи продукти е от изключителна важност за хората, страдащи от уринарна инконтиненция в България. По данни на Асоциацията за хора с проблеми на пикочния мехур около 42% от жените у нас страдат от някаква форма на инконтиненция, което прави над 900 хил. души. Най-засегнати са 40-60-годишните, а около 30 хил. жени страдат от тотална инконтиненция. Качеството на живот на всички тях е силно влошено, намалява физическата, социалната и сексуалната им активност и трудоспособността, увеличава се необходимостта от домашни грижи.
В същото време далеч не на всички пациенти може да се помогне с хирургическа намеса, казва Людмила Стоянова, председател на АХППМ. При една от най-разпространените форми на заболяването сред жените - стрес инконтиненцията (изпускане при кихане, кашляне и физически усилия), често хирургическата намеса е нежелателна по финансови причини, допълнителни усложнения с възрастта или поради нежеланието на голям брой от пациентките да се подлагат на коремна операция. Според д-р Валентин Иванов от Първа АГ болница при пластиките, които се правят, за да се реши този проблем, се наблюдават много рецидиви, както и странични ефекти като ретенция на урината например. По-успешни в това отношение са т.нар. слингови операции (поставяне на лентички под уретрата). Те обаче са твърде скъпи за повечето нуждаещи се у нас жени, твърди д-р Иванов.
НЗОК да финансира по три памперса дневно поне за хората с най-тежка форма на инконтиненция, които в България са около 80 000 души, препоръчва проф. Станка Маркова, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ