Михаил Миков:
Не 9 септември разделя, а действията на хората
Силите на реваншизма поругават спомените за великата битка срещу фашизма, заяви Анжел Вагенщайн
/ брой: 209
Не датата 9 септември разделя, разделят действията на хората, независимо в кой период. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков пред журналисти преди началото на честването на 70-годишнината от 9 септември 1944 г. на Братската могила в София. Цял ден на паметника се стичаха стотици граждани и социалисти да поднесат цветя в чест на загиналите воини в борбата срещу фашизма.
Миков бе категоричен, че трябва да гледаме историята обективно, да вземаме истинските поуки, да търсим обединение за доброто и да отричаме злото. В официалната част Миков определи вчерашния ден като славна дата в българската история, защото трудът на българите е бил вграден след 9 септември в постигнатото. "Дата на обществен поврат, възхваляван до 1989 г., отричан и обругаван през последния четвърт век. 9 септември и годината преди тази дата са златна страница в българската история", заяви Миков пред гражданите и социалистите, които се събраха в Борисовата градина. Нека днешните ругатели и хората, които искат да заличат страници от българската история, да прочетат декларацията от Казабланка от 1943 г., призова Миков. "Загиналите в борбата срещу хитлерофашистката коалиция са войници от антифашистката коалиция. България не загуби територии след 9 септември, за разлика от други войни. България тръгна по път на градеж и образованост, наука, просвета, спорт и наука, който я изкачи във водещите класации на света", категоричен бе соцлидерът.
Сценаристът и писател Анжел Вагенщайн запита присъстващите "Наистина ли минаха 7 десетилетия от пътя към по-добро и смислено бъдеще?" Също така попита дали не е останала капчица уважение и признателност към скромните и велики воини, спасили Европа от фашизма. В България силите на реванша поругават спомена за тази велика битка, заяви Вагенщайн.
Председателят на Градския съвет на БСП в София Калоян Паргов заяви, че след тази повратна дата в историята на България е започнал нов етап, в който гражданите са имали равни права, отворени са били стотици държавни обекти, а индустрията, производството и културата са претърпели развитие. Той съобщи, че столичните социалисти ще направят виртуален музей за периода 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. В интернет библиотеката всеки ще може да изпраща снимки, материали и спомени от тези години. По думите му след 1989 г. "капитализмът в най-лошия вид беше реанимиран".