16 Ноември 2024събота04:40 ч.

Кокошката или яйцето

/ брой: 187

автор:Калина Йотова

visibility 2183

Бунтовете на Острова оставиха белези в умовете, телата и финансовото състояние на хората, но не подминаха и британската политическа сцена. Британските политици вече не си скубят косите, а направо се хванаха за яките в името на това да изобличат черния виновник за случващото се в държавата им. Изглежда не могат просто да го посочат с пръст, не е достатъчно авторитетно да го заклеймят публично или да го линчуват морално. Но едва ли някой от тези субекти има желание да преживява като компрометиран политически труп. Най-жалкото е, че целият този жесток диспут се случва заради високата цена на политическите дивиденти за тори и лейбъристи, и решението кой в крайна сметка ще остане на сцената като победител и кой ще подвие опашка в ролята на големия губещ.
Битката на титаните - Дейвид Камерън и Ед Милибанд - стигна до вечния спор за кокошката или яйцето, защото задълба в цялостните политики, опря до нагласите и предпоставките за големите решения и замря в неизменните обвинения, които си разменят управляващи и опозиция. Много пяна и мастило изтече за неадекватните ходове на правителството на Камерън. Но също толкова критики заслужават удобните атаки на Милибанд, който днес не е на власт. Камерън не може да иска промени без нужните пари, изядени от суровите му съкращения. За Милибанд е трудно да обвинява само десните, ако се обърне и анализира стореното от предишните две леви правителства. Защото кашата, която британците са принудени да сърбат, не е надробена вчера или преди пет години.
Едно обаче никой не може да им отрече на британците. Сега не стоят безучастно, почесвайки се с думите "Къде сбъркахме?" Макар късно, и Камерън, и Милибанд казаха в конструктивния си задочен диспут много и безспорни истини. Лъже ли се премиерът, че децата от разрушени семейства и училищата без дисциплина носят вина за бунтовете, или че е недопустимо да има професия "получател на социални помощи"? Не е ли прав лидерът на лейбъристите да обвинява банкерите и министрите за "моралния банкрут" и провала в даването на пример за обществото?
Проблемът е, че те отдавна са изхарчили кредита на доверие, гласуван им от британците. Те не ги виждат като спасители, а като политически фигури, откъснати от реалния свят, забравили да чуват други, освен собствените си съветници. Гласоподавателите не искат да се доверят на хора, които печелят за ден повече, отколкото обикновеният данъкоплатец - за седмица. За титаните е трудно да прозрат, че да обвиняваш другите също е грешка. А политиците би трябвало да слушат какво говорят хората. Днес дори им се налага да го правят по-често.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ