16 Ноември 2024събота07:27 ч.

Интервю

Кольо Колев:

ГЕРБ подменят изборите с политическа аритметика

Дори левият вот да е разпилян на първия тур на изборите, ген. Радев има голяма възможност да прибере гласовете на втория, смята социологът

/ брой: 232

автор:Мария Нинова

visibility 2459

Кольо Колев е роден през 1956 г. Завършил е психология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Специализирал социална психология и социология. През 1994 г. учредява частната агенция "Медиана". Женен, с четири деца.


"Задължителното гласуване ще увеличи активността - вместо 50% пред урните ще отидат може би около 65%"

- Г-н Колев, вече са ясни кандидатите за президентския вот. За първи път имаме толкова желаещи за поста. Защо?
- Донякъде и от лично тщеславие, да се видиш, да завоюваш петте минути слава, от една страна. От друга, това е ниският праг за регистрация, разбира се - срещу 2500 подписа, което отваря вратата към това тщеславие. Има и стремеж на по-малките партии да докажат своето съществуване, разчитайки, че мажоритарният вот ще даде по-високи стойности за техните партии, в този смисъл ще ги пласира в политическото пространство като потенциални участници в един следващ парламент. Така че благодарение на всичко това наблюдаваме и толкова голямо количество кандидати, които ще участват на тези избори.
- Във ваше изследване посочвате, че Цецка Цачева е непопулярна извън редиците на ГЕРБ, но от партията й са сигурни в победата. Как си обяснявате това?
- Ами с глупост, партийни аритметики и партийно строителство. Те изначално решиха да не правят избори де факто, а да ги подменят именно с политическа аритметика и партийно строителство. Правят си сметка така: ние имаме 20-25%, на изборите ще се явят 50%, значи с малък напън не на първи, на втори тур, с малко рамо от Реформаторския блок, оттук, оттам, ще сколасаме, съответно трябва да организираме партията, да стегнем редиците, да задвижим машината. Без да си правят сметка, от една страна, че това поражда огромно недоволство в самите избиратели или най-малко в част от избирателите, които искат да има реален политически процес и реални избори. От друга страна, не си дадоха сметка за промените в избирателния закон, който направи гласуването задължително. Това значително ще увеличи активността - вместо 50% пред урните може би ще отидат някъде около 65%. И това са нетрадиционни избиратели, които нямат свои партии, доста неустойчиви, но като цяло опозиционно настроени. Избиратели, които малко или много са против политиката и политическото, но основно срещу настоящата, актуалната власт, и те традиционно желаят да я накажат. Така че това нещо ще им изиграе лоша шега на изборите.
- Очакван ли беше изборът Цачева да е кандидатът за президент на ГЕРБ? Не беше ли обиден начинът, по който я издигнаха? Бойко Борисов каза, че Йорданка Фандъкова и Димитър Николов му трябват в големите градове, Томислав Дончев му е нужен в Министерския съвет и едва ли не остана само Цецка Цачева.
- Бойко Борисов отдавна има такова отношение към депутатското тяло. Спомняте си думите му, че той няма време да се занимава с разните безделници. В този смисъл това също изигра лош номер на самата партия, но каквото сам си направиш, никой друг не може да ти го направи в крайна сметка. Поредният фриволен език, с който той не си дава сметка какво цели.
- Още отсега се заговори за манипулация на вота и купуване на гласове. Има ли как да се разбере кои гласове са купени и кои не и също така това може ли да се предотврати по някакъв начин?
- Може да се разбере. Обикновено става въпрос за масирано присъствие. Примерно, когато на едно място гласуват 90% за ГЕРБ, останалите са пръснати или недействителни, то е ясно за какво става дума. Но, разбира се, този аргумент не е аргумент пред съдебното тяло. Така че, да, ние можем да разберем, можем да видим къде компактно са се случвали нещата, видяхме какво се случи на последните избори, където фалшифицираните протоколи - преписани, драскани и т.н., бяха чудовищно количество. Едновременно с това обаче това по никакъв начин не промени съвсем самите избори, те не бяха касирани.
Дали може да се предотврати? Да, разбира се, изпълнителната власт има ресурс да направи това, друг е въпросът дали не е заинтересована да поддържа това положение.
- Отново в проучването си вие констатирате, че ген. Румен Радев още не е консолидирал всички гласове на БСП, имаме и 7 кандидати, които се позиционират в лявото пространство. Това ще разпилее ли гласовете и ще бъде ли в негов ущърб, или ще ги консолидира?
- Дори да бъдат разпилени на първи тур, той има голяма възможност да ги прибере на втория тур на изборите. Както казах при г-жа Цецка Цачева, тя е популярна, всички там са строени, подредени, припознали са я като свой кандидат, но само в рамките на самия ГЕРБ. Цачева събира 93% от гласове само от ГЕРБ. При ген. Радев нещата не стоят по този начин. Гласовете на БСП са доста разпръснати наистина. Партията се явява своеобразен донор и на Ивайло Калфин, и на Татяна Дончева, но едновременно с това ген. Радев има популярност извън тяснопартийните среди, което му дава доста голям шанс на втори тур да успее да консолидира не само гласовете на БСП, но и гласовете, подадени за някои от другите кандидати, пък били те и в лявото пространство.
- Най-неочакваната кандидатура е тази на бившия премиер Пламен Орешарски. Заговори се, че ДПС стои зад нея.
- Това е малко като гадаене на боб. Без съмнение личният мотив на г-н Орешарски е да получи някакъв своеобразен реванш, изчистване на личното си име. Какви са партийните комбинации за това нещо на мен ми е трудно да преценя.
- Кампанията ще окаже ли значение на резултатите?
- Както казах, на тези избори някъде между 500 и 700 хил. нови избиратели, традиционно негласуващи, ще отидат пред урните, тъй като изборите са задължителни. Ще има и известен прилив във връзка с референдума и тези избиратели са крайно неустойчиви, склонни да гласуват емоционално, подвластни на последните впечатления. Голяма част от тях ще решат за кого да гласуват последните дни или по пътя от вкъщи до избирателните урни. При това положение всеки грешен ход, всяка грешна стъпка на някой от кандидатите може да му коства много. И всеки позитивен ход на някой от кандидатите може да консолидира всички тези гласове, а те са между 13 и 15% от избирателите, които да го изстрелят директно нагоре. Така че всяко действие на кандидатите ще има огромно значение до деня на изборите.
- Няколко пъти споменахте "задължително гласуване". Това истинско задължително гласуване ли е при положение, че няма никаква санкция, освен че при два избора, ако не гласуваш, ще те заличат от списъците? Примерно хора, които в последните 20 години не ходят да гласуват, интересуват ли се от това дали ще бъдат заличени от изборните списъци?
- Да, определено ги интересува. Те могат да не отидат да упражнят това си право, но държат да го имат. Хубаво, аз не съм гласувал, защото не съм видял подходяща кандидатура за мен. Но да те заличат от избирателните списъци, в този смисъл да те лишат от това ти право, изглежда неприемливо. Така е, да, има значение обявяването на изборите за задължителни и това, както казах, според нашите данни ще изпрати доста традиционно негласували избиратели пред урните.
- Споменахте и референдума. Той как ще повлияе на изборите?
- Ще повиши активността, тъй като има хора, които не желаят да гласуват за президент, а желаят да гласуват само за референдума. Те не са много, около 4%, но все пак съществуват.
- Бойко Борисов напоследък плаши с оставка при положение, че не станат първи на първи тур. Трябва ли да се чувстваме заплашени?
- Това е пиар акция, разбира се, в основата си, тъй като на фона на глобалната политическа нестабилност, дрънкането на оръжия, напрежението между САЩ и Русия, бежанци, Сирия и т.н., много хора могат да се стреснат и да кажат: ей, чакай, той ще си подаде оставката и ние пак в цялата тази какофония ще трябва да правим нови избори, и то при политическа нестабилност. По тази писта тича г-н Борисов, заплашвайки избирателите, ако не ми дадете победата, аз ще се махна и ще предизвикам политическа нестабилност в страната.
- Парламентът излезе във ваканция един месец.
- Изглежда наистина не особено лицеприятно, но същевременно обикновено по избори изглеждат нещата точно по този начин. И може би е по-добре наистина да не работят, отколкото да използват трибуната на НС с оглед на предстоящите избори. Така че не съм толкова негативно настроен към този ход.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ