16 Ноември 2024събота20:38 ч.

Узи Ландау:

Енергийна ефективност - чрез стимули за хората

В електронно интервю енергийният министър на Израел избра въпросите на ДУМА сред тези, които му зададоха над 200 участници от цял свят

/ брой: 180

автор:Светла Василева

visibility 2086

На 3 юли т.г. информационният интернет портал НюзРу (NEWSru.com) обяви виртуална пощенска кутия за задаване на въпроси към министъра на енергетиката и водните ресурси на Израел Узи Ландау. Предоставената възможност бе за журналисти и читатели на интернет страницата, независимо в коя част на света се намират. От получените в рамките на 48 часа (за толкова беше отворена кутията) 200 писма с десетки въпроси министър Ландау отговаря на 75, сред които са два, зададени от ДУМА.
Узи Ландау е роден през 1943 г в Хайфа в семейството на Хаим и Олга Ландау. Системен аналитик. Получил бакалавърска и магистърска степен в Израелския технологичен институт, където впоследствие преподава. Доктор на науките на Масачузетския технологичен институт от 1976 г. Служил във въздушно-десантни войски и участник в  Шестдневната война между Израел и Египет (1967 г.), във войната от Йом Кипур (1973 г.) и в първата Ливанска война (1982 г.). Майор от запаса. Член на съвета на директорите на авиокомпания ЕЛ-АЛ и на израелските авиолинии.
Политическата му карира започва през 1984 г., когато става депутат в Кнесета (парламента на Израел) от партия "Ликуд". Бил е председател на комисиите по външни работи и отбрана и на финансовата комисия. Представлявал е Кнесета в ЕС, член на израелската делегация на Мадридската мирна конференция (1991 г.). От 2001 г. до 2002 г. е министър на вътрешните работи. През 2009 г. е избран в 18-ия Кнесет от политическа партия "Наш дом Израел". Министър на енергийните и водните ресурси от април 2009 г.

Цитат:
"Зелена енергия" - да, но на поносима цена и     щадяща околната среда

- Г-н Ландау, вие сте инициатор на програмата за алтернативни енергийни източници. Разкажете за нея. Какво е постигнато и какво предстои да се постигне?
- Израелското правителство си постави задачата към 2020 г. да получава 10 на сто от електроенергията от възобновяеми източници - това е амбициозна и сложна цел. За съжаление досега за тази цел не се отделяха достатъчно средства. Когато заех поста министър на енергетиката и водните ресурси, поръчах на своето ведомство да подготви национален план за разработването на възобновяеми източници на енергия. Свършена беше огромна работа. Министерството определи квоти за всеки тип технологии. През юли 2011 г. правителството утвърди план за производството на "зелено" електричество.
Освен това ние работим за това да се разшири използването на термослънчева енергия в жилищните сгради (над девет етажа), развиваме  хидроакумулиращите електростанции (ХАЕЦ) и много други проекти. Разчитаме също, че в най-близко бъдеще ще се разшири експлоатацията на вятъра и биомасата, за съжаление засега се опитваме да преодолеем бюрократичните бариери, а също проблемите, свързани с безопасността. След като сложихме ред в тази сфера, вече жънем първите плодове на нашата работа. За сметка на слънчевото излъчване днес се произвеждат 200 мегавата, в следващите месеци към тях ще се добавят още 250 мегавата. Ще отбележа, че 450 мегавата е мощността на една неголяма конвенционална електростанция. Работата в тази област продължава. Важно е да се отбележи, че тя се извършва балансирано, така че да не се навреди на околната среда и да не се увеличат прекалено много цените на електричеството, защото новите технологии не са евтини.
- Пак вие сте инициатор на националната програма на Израел за ефективно изразходване на електроенергията. Какви мероприятия предвижда тя, какво е направено и какво предстои, колко хора са обхванати? Какви са вашите разчети, като цяло какво количество енергия ще икономиса Израел в резултат на тези мерки? Как ще изглежда тази икономия в пари?
- Става дума за широкообхватна дейност на министерството на енергетиката и водните ресурси. Тя включва академични изследвания, законодателни стъпки, контрол и инспектиране, разяснителна работа, разработване и предоставяне на стимули за икономиката, замяна на старата битова техника с по-ниско енергоемка, а също проекти, насочени към повишаване на енергийната ефективност в различните сектори.
Националната програма за повишаване на енергийната ефективност беше подготвена от моето ведомство по моя молба и бе приета от израелското правителство. Когато заех поста министър на енергетиката и водните ресурси (през април 2009 г. - бел.ред.), средствата, насочени за повишаване на енергийната ефективност бяха всичко на всичко 6 милиона шекела (5 шекела са приблизително 1 евро - бел.ред.). Днес в резултат на продължителна и сложна борба ние постигнахме бюджет от 314 милиона шекела за 2011-2012 г. Това ни позволи да насочим значителни средства за предоставяне на различни стимули на обществото.
Освен другото една от мерките, насочена към ефективно разходване на електроенергията, е замяната на старата енергоемка битова техника с нова, по-икономична. Само тази година ние субсидирахме продажбата на милион и половина компактни луминесцентни лампи, на 10 хиляди климатици и на 20 хиляди хладилници за по-бедните слоеве на населението и още 50 хиляди хладилници за широката общественост. Субсидиите съставиха от 30 до 60 процента от стойността на електрическите стоки. В близко бъдеще се предвиждат допълнителни подобни акции за замяната на хладилници, климатици и съдомиялни машини. Планираме също да направим подмяна на електрическите бойлери със слънчеви.
Пълната реализация на програмата на министерството за повишаване на енергийната ефективност ще доведе до създаването на т.нар. виртуална електростанция, която ще замени построяването на обикновена станция с мощност  3400 МВт. От икономическа гледна точка ние ще можем да спестим около 4,25 милиарда долара, които биха отишли за строителство и развитие на инфраструктурата в близките десетилетия. Става дума за намаляване на потреблението на електроенергия с 20 на сто, което, разбира се, ще намали значително и замърсяването на околната среда.



Държавата подменя домакинските уреди на израелците с нови и по-нискоенергоемки

От 27 до 29 октомври 2010 г. Узи Ландау бе на официално посещение в София и присъства на откриването на паметна плоча с името на Хулио Паленсиа и Тубау - посланик на Испания у нас между 1940-1943 г., спасил 800 евреи, издавайки им визи в разрез с инструкциите на своето правителство. На 28 октомври 2010 г. министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министърът на енергетиката и водните ресурси на Израел Узи Ландау откриват двустранен бизнес форум в София.
Израел и България са много близки по брой на населението, заемайки почти съседни места (94-то и 96-то) в списъка на страните по този показател. Предизвикателствата в енергийния отрасъл, свързани с енергийната ефективност, "зелената енергия" и пестеливото използване на ограничените енергийни ресурси, са другото свързващо двете държави звено. Министерството на Узи Ландау е съсредоточило усилията си в няколко посоки.
 
 Отговорност и информирано отношение

През април тази година израелското министерство на енергетиката, съвместно с министерството на просветата и университета в Тел-Авив стартира кампания за пестеливо използване на електроенергията, насочена е към учениците от 3 до 6 клас. Те са убедени, че общото намаляване на електропотреблението ще бъде постигнато чрез увеличаване на енергийната ефективност и развиване на информирано отношение у децата към електричеството, чрез разширяване на научните им знания за него. За по-големите на възраст между 8 г. и 14 г. е създаден специален сайт "Енергети",  като част от  детския правителствен портал "Ал ха-гова" (На висота). "Не бива да забравяме, че децата са не по-маловажни потребители на електроенергия. Те също имат достъп до електроуредите в домакинството. Ние виждаме в децата развитието на нашата държава, те са нашите бъдещи инженери и научни дейци и затова е важно от ранна възраст да развием у тях чувството на отговорност и осведоменост" - Узи Ландау (11 април 2012 г. чрез Прес служба на Министерство на енергийните и водните ресурси)

Увеличаване на генериращите мощности

За разлика от България, която разполага със значителен резерв, който може да активира в случай на авария, Израел няма тази възможност. Към момента на заемане поста на министър на енергетиката от Узи Ландау (през април 2009 г.) резервите на енергийната система на Израел са едва 4%, т.е. произвежданото количество електроенергия е почти толкова, колкото и потребяваното. По този начин авария дори в една генерираща мощност, в една турбина може да предизвиква колапс в системата. Министерството на енергетиката е представило своя програма "2020 -20", чиято цел е към 2020 г. да се увеличат генериращите енергийни мощности до такава степен, че резервът да достигне 20%. Това ще бъде постигнато чрез строителство на нови централи и подкрепа за частните производители на електроенергия. Крайната цел е към 2020 г. Израел да продава електричество на съседните страни. В тази връзка вече се водят преговори с Кипър за прокарване на кабел по дъното на Средиземно море, който да обедини израелската енергийна система с общоевропейската.
През 2013 г. се очаква появата на първия частен играч - компанията "Дорад", собственик на газова електростанция с мощност 800 МВт, а след година - на втория, като те заедно ще генерират 10% от обема произвеждано електричество в страната. Израелското правителство си е поставило за цел да увеличи обема на "зеленото" електричество до 10% към 2020 г. В тази връзка през януари т.г. министър Узи Ландау подписва 81 лицензи на частни компании за строителство на соларни паркове с мощност 280 МВт. Лицензите са дадени на фирми, които ще използват генерираната от соларните панели енергия за собствени нужди, а излишъка ще подават в електромрежата.

  Израелският подход към енергийната   
                ефективност

Българското правителство рекламира кампания за саниране на сградите като енергоефективна мярка. Израелското правителство чрез министерството на Узи Ландау избира друг подход - субсидиране подмяната на битови електроуреди. Като аргументи в полза на избрания път те сочат на първо място социалния характер на инициативата и в паралел с нея ефектите върху климата и енергийната система, без да подценяват финансовия смисъл на програмата. Домакинствата, включени в частта за подмяна на климатици, годишно ще пестят до 850 шекела, а заменилите хладилниците си ще плащат до 600 шекела по-малко за ток. В допълнение на тези мерки, израелското управление на електроенергетиката, съвместно с Министерството на енергетиката и водните ресурси преди месеци обявиха, че онези потребители, които успеят да намалят разхода си на електроенергия в течение на летните месеци (1 юни - 30 септември), ще получат отстъпки до 20% от сметките за ток.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ