16 Ноември 2024събота21:57 ч.

Единство в многообразието - възможният път

През предизвикателствата на днешния ни ден ще открием онова, което загубихме - Смисъла и Вярата

/ брой: 93

автор:Светла Василева

visibility 2249

Днес, като никога досега, става все по-очевидна катастрофата на опитите за изграждане живота на съвременното общество извън традиционните духовни и културни доминанти на народите. Крахът на европейския мултикултурен проект бе признат от А. Меркел, Д. Камерън, Н. Саркози. Липсата на обединяващ универсален мотив и ценности е една от многото вероятни причини за злощастния му край. Векът, който обитаваме, е турбулентен и "разглобен" (почти като в епохата на Шекспир), с агресивно тържество на материалното и саркастично потъпкване на духовното, пълен с удоволствия и потребление, но и безутешно изпразнен от смисъл. Колкото и да не ни се иска, ще се наложи да започнем разговор за морала в търсене на нови истини или за да преоткрием  старите, обединявайки се около макар и минимален обем от споделени ценности, които задават императива на съществуването ни като цивилизована общност.
Като стъпка в търсенето на обединяващ мотив за съвременниците е излязлата тази година от печат книга "Православие: диалози и лица", дело на издателство "К единству".

Уникалният сборник с интервюта и беседи

за православието и за сложния и противоречив съвременен свят, благословен от Патриарх Максим, бе представен на 19 април в зала 12 на НДК от президента на Международния обществен Фонд "Единство на православните народи", доктора на философските науки и професор на Московския университет Валерий Алексеев, в присъствието на Варненския и Великопреславски Митрополит Кирил, Елисавета Миленова - председател на българското представителство на фонда и на Християнско женско движение, Елена Каминская - генерален директор на издателството, осъществило проекта.
Луксозното издание събира становища и позиции на видни личности и светли умове, споделяли своите тревоги и надежди, свързани с обединението около православието в периода от 1999 до 2012 г., публикувани на страниците на списание "К единству". Сред интервюираните са както представители на висшето духовенство - покойният патриарх на Москва и цяла Русия Алексий II, патриархът на Москва и цяла Русия Кирил, патриархът на цяла Африка Петър VII, католикос-патриарх на Грузия Илия II, католикос-патриарх на всички арменци Гарегин II, така и политически лидери и държавни глави - президентът на Русия Дмитрий Медведев, президентът на Република Молдова Владимир Воронин, президентът на Република Кипър Тасос Пападопулос, режисьорите Емир Кустурица и Виктор Мережко, писателите Юрий Бондарев, Борис Костин, артистът Том Ханкс, спортистите Анатолий Карпов, Предраг Миятович, художници, депутати, бизнесмени. Всички те,

притежаващи неповторими дарби и социален статус

са обединени от едно - православната вяра и стремежа за отстояване на православните християнски ценности в съвременния свят. Всяко интервю представя уникален поглед към проблемите и предизвикателствата на съвременния свят, както и мнение за особеностите на пътищата за преодоляването им.
България има запазено място на страниците на книгата чрез интервютата, дадени от патриарха на българската православна църква Максим (публикувано през 2004 г.), Варненския и Великопреславски митрополит Кирил (публикувано през 2005 г.), президента Георги Първанов (публикувано през 2002 г.), генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова (публикувано през 2010 г.) и бизнесмена Сашо Дончев (публикувано през 2007 г.). Приносът на страната ни за укрепване единството на  православните народи е оценен по достойнство и чрез връчените две премии на Фонда - на патриарх Максим (2002 г.) и на президента Г. Първанов (2001 г.).
Проф. Огнян Сапарев сподели с присъстващите изключителното значение на книгата като

източник на идеи и надежда

за противопоставяне на бездуховния самотен свят на налаганата консумания по американски образец. Велислава Дърева напомни, че православието и кирилицата са цяла цивилизация, която не бива нито да забравяме, нито да подценяваме.
Представянето на сборника "Православие: диалози и лица" започва по време на празненствата за Рождество Христово в Москва на церемонията за връчване на годишната награда на Фонд "Единство на православните народи" за 2012 г. - "За изключителни заслуги по укрепване единството на православните народи. За утвърждаване  на християнските ценности в живота на обществото". Със срещите по време на Възкресение Христово в България завършва промотирането на книгата, предназначена за всички интересуващи се и чувствителни към темите за състоянието на съвременния свят, православната култура и духовните стожери и ориентири.


Проф. Валерий Алексеев:

Православието не е минало, то е бъдещето


Проф. Валерий Алексеев, президент на Международния обществен Фонд "Единство на православните народи", издател на книгата "ПРАВОСЛАВИЕ: ДИАЛОЗИ И ЛИЦА", бе любезен да отговори на няколко въпроса специално за читателите на ДУМА.

- Проф. Алексеев вие, а и проф. Сапарев в словото си изтъкнахте, че ние живеем в бездуховен свят, свят без ценности. Мисля, че и двамата бяхте твърде "дипломатични" в оценката си. Не е ли истина, че ние всъщност живеем в аномно общество, общество без морал?
- Да, така е. Аномията е част от нашия живот. Старите ценности са потъпкани и поругани. На тяхно място няма нищо ново, което да обедини усилията, енергията и надеждите.
- Какво е решението тогава? Ще правим крачка назад, връщайки се към старото, или ще измисляме нещо ново? Каква е вашата рецепта?
- Решението, както често се случва, е пред очите ни. Православието не е минало. Православието е бъдещето. Трябва да го погледнем през предизвикателствата на днешния ни ден и ще преоткрием онова, което загубихме - Смисъла и Вярата.
- Международният обществен Фонд  "Единство на православните народи", на който сте инициатор и президент от създаването му през 1995 г., е изключително активен на Балканите. Планирате ли мероприятие на фонда и в България?
- Фондът имаше такова мероприятие през 1996 г. Днес представихме сборника с интервюта "ПРАВОСЛАВИЕ: ДИАЛОЗИ И ЛИЦА". Използвам случая да обявя, че фондът прави дарение на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и на Столичната градска библиотека - два пълни комплекта на издадените досега книги от поредицата "Руските писатели и православието", в която са представени творби на Гогол, Тютчев, Лермонтов, Ахматова, Пушкин, Есенин, Шукшин (най-новият том) и др. Наистина замисляме мероприятие на фонда, което ще проведем тук в България, но позволете да го обявим, когато напълно сме готови.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ