Удобно оправдание
/ брой: 88
Евгени ГАВРИЛОВ
Очакваното се случи - драстичното поскъпване на енергоносителите ще се окаже удобно оправдание за скока на цените на много стоки и услуги, доставяни от нереформираните комунални сектори у нас. Такива са и ВиК услугите, чиито цени съвсем скоро ще литнат към небето.
Проблемът с водата у нас не е от вчера. Годините се нижат, но реално нищо не се променя. Според един от сравнителните анализи за състоянието на ВиК сектора на КЕВР при инвестиции общо от държавата и оперативните програми за близо 300 млн. лв., течовете от водопреносната системата отново са в рамките на 64 на сто. В същото време четири министерства и всички 262 общини споделят отговорността за водните ресурси. То не бяха стратегии, то не бяха реформи и накрая - едно голямо нищо. Защото над 300 хиляди българи в 17 области и сега имат проблеми с водоснабдяването.
След като страната ни стана член на ЕС, за неговото подобряване разчитаме вече и на пари от Брюксел. Ако обаче България подобрява водоснабдяването и канализацията си с досегашните темпове, ще са необходими 35 години, за да има у нас качествена услуга. До този извод стигна Световната банка при писането на поредната водна стратегия на страната. През последните години във ВиК сектора у нас са наливани по 167 млн. лв. годишно. За да се справим с пречистването на отпадните води, да се намалят загубите и да се повиши качеството, през следващите 10 години в тази област трябва да се вложат близо 12 млрд. евро. Само 40 на сто от тези пари могат да дойдат като безвъзмездна помощ от ЕС, другата част България сама трябва да осигури.
И тук се върви по линията на най-малкото съпротивление - вдигане на тарифите. И въпреки че те всяка година вървят нагоре, състоянието на водопроводната мрежа остава лошо, даже трагично. При отчетени близо 193 млн. лв. инвестиции годишно - повече от половината предоставени от еврофондовете, от регионалното и екоминистерството, реално са ремонтирани едва 0,5 на сто от водоснабдителната мрежа в страната.
И още малко статистика. На всеки сто километра от водоснабдителната мрежа у нас се случват по 85 аварии годишно. Близо половината водомери са извън техническа годност. Иначе удобни оправдания за хвърчащите цени винаги ще се намерят.