На фокус
Спорът за БНБ - рунд пореден
Не е изключен вариантът сегашният управител да запази поста си
/ брой: 65
Евгени ГАВРИЛОВ
Банките обичат тишината. Това е основното правило за тяхната добра кондиция и спокойно съществуване. Вече повече от година тишина около избора на нов шеф на БНБ няма, няма и някакви признаци за това как ще бъде решен казусът. А постът на гуверньор на Централната банка през следващите години може да се окаже един от най-ключовите за държавата, заради очакваното влизане на страната в еврозоната. Сегашният управител на БНБ Димитър Радев напусна работата си в МВФ във Вашингтон и дойде на мястото на Иван Искров, който бе сменен заради провала на БНБ около фалита на КТБ. Тогава управляващото мнозинство от ГЕРБ си издигна кандидат и си го избра.
Сега ситуацията е по-нестандартна. Има две кандидатури за управител на БНБ, като и двете са на хора от управляващата коалиция. Освен това те не са безспорни авторитети в банковите среди. При председателя на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански от ИТН минус е миналото му в ръководството на проблемни банки, а като черна точка на председателя на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров може да се смята фактът, че няма управленски опит във финансови институци. Преди дни вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова обяви, че няма твърдо одобрение за някой от двамата, защото кандидатурите са партийни, а за БНБ трябват надпартийни личности.
Защо постът е важен
Управителят на БНБ обикновено не е сред публичните фигури, около които се вдига медиен шум, нито пък БНБ е институция, от която идват "сензационни" новини. С две изключения разбира се. Първото бе през 1996-97 г. при масовия фалит на банките и приемането на валутния борд. Вторият случай бе гръмването на КТБ през 2014 г., когато всички, включително тогавашното ръководство на БНБ, се изненадаха как четвъртата по големина банка в България е била източена под носа им.
Тогавашният управител на БНБ Иван Искров се оказа сред невинните за "кражбата на века" и името му не фигурира в мегаделото, внесено в съда от наблюдаващия прокурор Иван Гешев, избран след това за главен прокурор.
От дейността на БНБ зависи стабилността на цялата банкова система у нас. Централната банка притежава изключителни големи правомощия, защото от нея зависи буквално всичко - от лицензите (за всички банки без 5-те под надзора на ЕЦБ - УниКредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Пощенска банка и Райфайзенбанк), през това кой да влиза в управлението и собствеността на финансовите институции до стотиците надзорни механизми, изброени в Закона за кредитните институции. Това са например определенито на изискванията за увеличение на капитала, забраната за разпределяне на печалбите, регулацията на едрите кредити, надзор заемите на свързани лица, обезпеченията и т.н.
БНБ има и огромни правомощия по отношение на мерките срещу прането на пари. Затова бъдещият управител ще има ключова власт за това доколко през българската финансова система ще продължават да текат финансовите потоци на корупцията и задкулисието.
Управителният съвет на централната банка е също органът, който назначава свои представители в ръководството на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Това е фондът, който би трябвало да контролира процеса по несъстоятелността на КТБ и която в момента е обект на проверка от Сметната палата заради многобройните съмнения около фалита.
Основният въпрос
И най-важният въпрос, който ще зависи в много голяма степен от способностите и убежденията на бъдещия управител на БНБ, е членството на България в еврозоната. Механизмът на въвеждане на единната валута изисква централната банка на практика сама да се откаже от огромна част от собствената си власт върху финансовата система на страната, както и от валутния борд. Подобно решение няма да бъде лесно.
Най-голямата партия в управляващата коалиция "Продължаваме промяната" се нае да намери подходяща фигура за ключовия пост. Опитите да се договори консенсусна и професионална фигура се провалиха, а това забави и самата процедура във във времето. Сега ИТН, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" правят опити да я прекроят и форсират.
Главно действащо лице в този сценарий е един от кандидатите - председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански от ИТН. Не е ясно дали партията на Слави Трифонов е постигнала някаква договорка с ГЕРБ и ДПС точно за тази кандидатура, но в случая по-важен е фактът, че има новосъздадена коалиция - най-вероятно обединена зад интереси, които не съвпадат с тези на останалите партии от управляващата коалиция.
Упорство на ИТН да наложи свой човек за управител на централната банка започна миналата година, когато формацията бе първа политическа сила и имаше надежда, че може да сглоби алтернативно на ГЕРБ правителство. От миналото лято са и опитите на самия Каримански да оглави БНБ. Тогава той започна да критикува действащото ръководство на БНБ, което му оказвало натиск и го принудило да не работи в банковата система в продължение на 6 години. Насред политическата криза през лятото на 2021 г., като председател на бюджетната комисия, Каримански прокара спорна процедура за спешно избиране на нов управител на БНБ. Негов ключов партньор в тази маневра беше Йордан Цонев от ДПС. В крайна сметка процедурата пропадна заради недобрия обществения отзвук.
Неуспех
След третите поред парламентарни избори, в началото на 2022 г. последва нова процедура за избор, но и тя завърши неуспешно без нито една подадена кандидатура заради липсата на единство в коалицията около обща номинация за ключовия пост и очевидното нежелание на водещия партньор "Продължаваме промяната", да преглътне кандидатурата на Каримански. Той отново се оплака от натиск по пет различни канала бил посъветван да не се кандидатира, но въпреки това от ИТН били решени да го подкрепят.
Според финансисти обаче кандидатурата на Каримански е неубедителна, тъй като не е ясно как тя би имала тежест за високия пост в БНБ в момент, когато ЕЦБ ще трябва да оценява България за напредъка към еврозоната. Още повече, че в международните финансови среди изобщо не се гледа добре на идеята шефове на търговски банки да оглавяват централната заради възможен конфликт на интереси.
Така, след като за пореден път не успя да мобилизира подкрепа в управляващата коалиция, Каримански прибегна до отиграния вече ход прокарване през пленарна зала на поредната спешна процедура за избор на управител на БНБ със срок за внасяне на номинациите 7 дни. На 7 април се очаква да се изясни дали ще бъде избран нов управител на БНБ. Засега и двамата кандидати - Любомир Каримански и Андрей Гюров, не събират достатъчно гласове. Миналата седмица двамата бяха изслушани от депутатите на БСП.
Според Гюров банковата система играе основна роля. По неговите думи тя е стабилна и добре капитализирана, която обаче се изправя пред нови предизвикателства. Той изтъкна проблемът с високи такси на банковите услуги. По думите му най-големите предизвикателства са свързани с банковия надзор.
Централната банка може много да помогне на правителството във връзка с настъпилите кризи, заяви Любомир Каримански. Тъкмо тук Централната банка може много да помогне, защото тя е единствената институция, която прави най-задъбочени анализи и прогнози надеждно и навреме. Избухна обаче скандал с Виенската диплома на Гюров. Появиха се и информации, че тя била заверявана в момента, в който той е бил изслушван в бюджетната комисия у нас.
Според информации в медиите след срещата с левицата депутати споделили впечатления, че Каримански бил убедителен и по-подготвен, а Гюров - силно амбициран за промяна в БНБ.
Вариант
Затова и депутати от властта и опозицията вече допускат варианта при който нито Каримански и нито Гюров няма да успеят да съберат 50 плюс един глас и така настоящият шеф на БНБ Димитър Радев ще остане. Така ще се оформи възможност за нов рунд по избора на управител на БНБ. Кога ще бъде той не се знае. Според банкери 65-годишният финансист спечелил одобрение на Европейската централна банка. ДПС не посочва кого би подкрепила групата за централната банка. От ГЕРБ са категорични, че няма да гласуват въпреки подозренията за договорка между Бойко Борисов и Слави Трифонов в полза на Каримански. Преди дни бившият финансов министър Владислав Горанов обяви, че кандидатът трябва да повтаря профила на Димитър Радев. Според правилата печели този, който получи 50% плюс един от гласовете.