16 Ноември 2024събота12:09 ч.

Портфейлът се скъса

/ брой: 158

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1777

Евгени ГАВРИЛОВ


До края на годината Министерството на финансите ще успее да събере приходите в бюджета, но към момента не очакваме преизпълнение. Трябва да се положат максимални усилия от двете приходни администрации (НАП и Агенция "Митници"), за да можем да осигурим и да гарантираме изпълнението на приходите, призна служебният финансов министър Росица Велкова. Това на практика означава, че, волю или неволю, ще бъде сложен край на порочната практика, въведена от правителствата на ГЕРБ. 

Големият въпрос досега бе за произхода на този излишък, който се появяваше всяка година - от икономическия растеж, от управленски талант или в резултат на герберска стъкмистика. Най-близко до истината, разбира се, е третото предположение.

За всички беше ясно колко порочно се пишеха бюджетите при управлението на Борисов. В тях се залагаха занижени и лесно изпълними приходи срещу раздути и фиктивно заложени държавни инвестиции, които така и не се изпълняваха цяла година. В резултат на което още през пролетта в хазната се заформяше огромен излишък, с който финансовият министър и премиерът се хвалеха цяла година, внушавайки колко добре управляват публичните финанси и как икономиката цъфти.

Докато дойдеше декември, когато с няколко правителствени постановления парите се изпаряваха и бюджетът дори излизаше на червено.

А покрай голямото харчене в последния момент в стил "за всеки по нещо" правителствата на ГЕРБ прокарваха спорни проекти, някои от които за милиарди. Без да са предвидени в Закона за държавния бюджет, т.е. без да са одобрени от Народното събрание.

България доскоро се беше превърнала в премиерска република, а парламентът бе изпълнителна власт на изпълнителната власт. Когато се приемаше бюджетът за съответната година, никой от депутатите не се осмеляваше да пита за какво ще се харчи евентуален излишък. Нещо повече, през последните десет години съществуваше пълна липса на контрол по целия път на бюджета. Този подход - да се планират повече от 2 млрд. лв. по годишния бюджет за капиталови разходи и да се харчат едва 30% от парите - се повтаряше през годините. 

Бюджетният излишък доби популярност у нас и като портфейлът на някогашния бащица. Той го държеше в задния си джоб, караше си джипа из страната, от време на време го развързваше и раздаваше пари.

Добре, че портфейлът се скъса.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ