16 Ноември 2024събота03:12 ч.

Мисия Брюксел

Малката голяма страна

/ брой: 158

автор:Георги Готев

visibility 4081

Преди дни се върнах от Литва, която на 1 юли пое председателството на ЕС. Силният момент беше, когато министърът на вътрешните работи Даилис Алфонсас Баракаускас запя "Моя страна, моя България". Този едър и беловлас мъж, на 60 години, има всички данни на оперен певец. Бяхме на една маса в парк в покрайнините на Вилнюс. Попита ни, мен и кореспондента на БТА Николай Желязков, дали пее правилно.
Пеете великолепно, отговорихме в един глас. Отказахме се да обсъждаме Шенген, болна тема, за която Литва иска да ни помогне, но не може. Разказа ни за себе си. Баща му е бил потомствен литовски барон, който по съветско време работил като музикант, подготвял и наследника си за света на музиката. Като младеж Даилис свирил виртуозно на цигулка, но на 18-годишна възраст го ухапал язовец. Оттогава зарязал музиката, защото вече не можел да свири виртуозно.
Ресторантът се намира точно на мястото, където в края на юни и първите дни на юли 1812 г. Наполеон е подготвял завършилата трагично за него руска кампания. 201 години по-късно американската търговска камара беше организирала голям купон. Денят беше 4 юли, националният празник на САЩ. Хиляди литовци бяха поканени на парти в американски стил. Но не помня какво свиреше местният диксиленд, помня песента на Даилис.
В Литва има много геополитика. С министъра на външните работи Линас Линкевичюс се срещнахме в замъка Норвилск, намиращ с в анклав, почти отвякъде ограден от границата с Беларус. На това място на 4 юли миналата година малък самолет, нает от шведска рекламна фирма, пресече въздушното пространство на Беларус и парашутира стотици плюшени мечета с позиви срещу диктаторския режим на Лукашенко. Линкевичюс изрази опасения от плановете на Беларус да изгражда ядрена централа близо до това място и най-вече от неотдавнашните заявления на Лукашенко, че тя ще бъде построена за два пъти по-малко пари, отколкото е поискал "Атомстройекспорт". Пухкавият и вечно усмихнат Линкевичюс ми прилича на мече.
С енергийния министър Ярослав Неверович разговаряхме в новоизградената супермодерна галерия на изкуствата във Вилнюс, която засега служи за нуждите на председателството. Питахме го какво става с плановете да се изгради АЕЦ "Висагинас" на площадката непосредствено до вече закритата АЕЦ "Игналина". През октомври м.г. се проведе консултативен референдум, на който литовците отхвърлиха с 65 срещу 35% строителството на нова АЕЦ, при избирателна активност 52.5%. Неверович има излъчване на шеф на мултинационална компания. Работил е като банкер и дипломат, преди да се присъедини към новото правителство, в което водеща е социалдемократическата партия.
Неверович каза, че страната се намира в "период на размишление" след референдума, но ядрената опция оставала на дневен ред. Литва е 60% зависима от внос на електричество от съседни страни, най-вече от руския анклав Калиниград и от Беларус. Литва е зависима почти 100% от внос на газ от Русия, за който плаща по $500 за хиляда кубически метра, докато на Германия това струва 400. Той каза, че това е сигурно най-високата цена, която страна от ЕС плаща на "Газпром". Ние плащаме 472 долара. Литва планира за изгради терминал за втечнен газ в Клайпеда, който ще бъде готов до края на 2014 г.
Попитах Неверович има ли подобрение в отношенията с Русия при новото правителство, тъй като предишното беше пренавило пружината с антируска риторика. Каза, че се забелязва "по-констуктивен подход от руските партньори".
С президентката Далиа Грибаускайте, която е десноцентристка, имахме среща в президентския дворец във Вилнюс. Обсъждахме шпионския скандал със САЩ. Тя каза, че е много съмнително как така тези разкрития се появиха точно в момент, в който ЕС и САЩ трябва да започнат преговори за установяване на зона за свободна търговия, и спомена "ролята на Русия". Спрягат Грибаускайте за възможен наследник на Херман ван Ромпой начело на Съвета на ЕС.
Видяхме се и с Артурас Зуокас, който иска да е президент след Грибаускайте. Сега е кмет на Вилнюс и без съмнение един от най-богатите хора в страната. Това не му пречи да ходи на работа със сегуей, не с лимузина. Зуокас ни прие в дома си, запозна ни със семейството си.
Литва е малка страна с три милиона жители, но през ХIV век е владяла половин Европа, включително Полша, Украйна и голяма част от Русия. Много са литовците със световна слава. Сред тях са президентът на Израел Шимон Перес, френският писател Ромен Гари, който е бил дипломат в София след края на Втората световна война. Литовски са корените на двама от любимите ми музиканти - Боб Дилън и Леонард Коен, на мениджъра на "Бийтълс" Брайън Епщайн, на режисьора на "Завръщане от бъдещето" Робърт Земекис и на незабравимия актьор Чарлз Бронсън. Малка голяма страна - това е Литва.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ