15 Ноември 2024петък23:23 ч.

Духът ДиКиро

Последните творби на художника, които са подредени на "Шипка" 6, съдържат мъничко тъга, нещо драматично и хаотично...

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 5773

Изложба по повод 75 години от рождението на Димитър Киров-ДиКиро бе открита снощи в галерията на СБХ на ул. "Шипка" 6, етаж II, където ще продължи до 26 юни.
Гражданин на света, свързан с Истанбул, Пловдив и Париж, навсякъде съпътстван от любимата Ро, с неизменната лула, опиянен от аромата на маслена боя в града под тепетата - така рисувам с думи Димитър Киров (1935-2008). По памет. Космополит, бохем, емблематична фигура за Стария Пловдив, той отново е във фокуса на художествения живот с поредица от изложби, добила известност като "ДиКириада", пише Даниела Чулова-Маркова.
Експозицията представя Димитър Киров такъв, какъвто той би искал да остане в паметта на поколенията с последните си платна. Това обаче не е класическа ретроспектива, която се основава на показването на знакови и стойностни работи, а  обрисуване на автора, формирано от късните му непоказвани творби. Според Маркова изложбата може да се разглежда като епилог в поредицата от представяния, започнали през май в Пловдив.
Димитър Киров започва да се изявява в края на 50-те години и като част от пловдивската група през 60-те години кара и критици, и зрители да се замислят над неговите творби. В тях виждаме доказателство, че Димитър Киров е художник с лична иконография. Това се основава на устойчиво повторяеми образни структури както в стенописните, така и в кавалетните му произведения.
Авторът гради картините си с раздвижена линия и експресивен колорит. Изображенията са динамични, свободни и синтетични. Цветът е същностен и специфичен за него - ярък, нервно-напрегнат, но витален. В творческото кредо на Димитър Киров съжителстват реалното, осезаемото, предметното с историко-митологичното, универсалното и националното.
Последните творби на художника са специфични. Носят нещо драматично, неспокойно, малко хаотично, сякаш прибързано... В същото време са нетипични като изразност, като звучене, като смисъл. Те съдържат отпечатък на тревожност и непримирима нервност, и мъничко тъга, и въпроси без отговор. Затова е трудно да подлежат на обективен анализ. Те подлежат на емоционално усещане, допълва изкуствоведката.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ