10 Септември 2024вторник08:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

До 2030 г. 20% от селата ни ще са мъртви

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 1499

До 2030 г. около 20% от българските села ще останат без нито един жител и ще бъдат заличени. Такава е прогнозата в демографското изследване на учените от БАН доц. Георги Бърдаров и доц. Надежда Георгиева, представено на пресконференция вчера. Изследването проследява демографските процеси от началото на XXI век и очертава прогнозите за следващото десетилетие.
Най-големи проблеми за страната са бързото намаляване на българския етнос и промените във възрастовата структура на населението, като при жените най-голямата група ще е от 65 до 69 години, посочи Бърдаров. След 12 години българското население ще бъде концентрирано в шест града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора, сочи още изследването. Най-застрашени от обезлюдяване са селищата в пограничните и планинските райони. За периода от 2001 до 2030 г. населението на България ще е намаляло с 1,45 млн. души. По-сериозният проблем ще са промените на етническата структура - намаляването на българския етнос с 1 млн. души, съчетан с увеличаване на ромския, който до 2050 г. ще достигне около 1,3 млн. души.
Други проблеми са ниската средна продължителност на живота и емиграцията на млади и активни българи. Според изследването раждаемостта у нас не е ниска, а е нормална за европейска държава с това ниво на развитие и не бива да се сравнява с тази от преди 100 години, когато е имало висока детска смъртност.
Като възможни решения за задържане на младите хора у нас и увеличаване на раждаемостта изследователите предлагат вдигане на доходите и осигуряване социална сигурност като гарантирани места в детските градини и адекватна медицинска помощ.

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 844

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 946

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1355

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 964

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1049

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ