"Галъп":
Безпрецедентно ниско доверие в Плевнелиев
При избори сега БСП получава 21,4%, ГЕРБ - 18,1%, Реформаторският блок - 6,7%, ДПС - 5,9%
/ брой: 270
Безпрецедентно ниско доверие в президента Росен Плевнелиев отчитат от "Галъп". Социологическото проучване, направено между 31 октомври и 7 ноември, посочва, че едва 30% имат доверие на Плевнелиев, а близо 60 на сто достига недоверието към държавния глава. "Взаимните атаки между лагерите в политическия елит водят до ниското доверие в основните институции, а в същото време поставят на риск и популярността на целия политически елит", коментира социологът Първан Симеонов.
45% от анкетираните смятат, че зад окупацията на Софийския университет стоят политически сили, на обратно мнение са 28%. Близо 50% пък мислят, че окупацията е прекалено крайно действие. С висок процент (69%) се подкрепя мнението, че протестиращите студенти не бива да пречат на останалите да посещават лекции.
Зад недоволството срещу правителството на Пламен Орешарски застават 49%, а против - 40%. Според Симеонов евентуални социални протести значително биха влошили ситуацията, в която се намира правителството. Протести от страна на КНСБ и КТ "Подкрепа" могат да се окажат много по-страшни от гражданските, смята социологът.
Проучването показва, че обществото е разделено еднакво за това дали са необходими предсрочни парламентарни избори или не. При евентуален вот сега БСП е първа политическа сила с 21,4%, следвана от ГЕРБ с 18,1%, а ДПС би получило традиционните си 5,9%. Реформаторският блок също би влязъл в следващия парламент с 6,7%, но социолозите не са мерили процентите му като един субект, а тежестта на всяка партия от него поотделно. Политологът Димитър Ганев коментира, че обявяването на дата за избори без съмнение ще свали напрежението в обществото.
Много висок дял от анкетираните българи са песимисти за бъдещето на страната. 72% посочват, че България върви към по-лошо. Експертите отбелязват, че ако в идния месец се повторят тези резултати, ще бъдем свидетели на стойности, които не са познати от 90-те години насам.
60% не искат да се пуши в заведенията
60% смятат, че не е добре да може да се пуши в заведенията, показва проучването на "Галъп". От агенцията посочват, че няма големи разлики в мнението за пушенето между различните групи. Не среща одобрение и продажбата на земя на чужденци - близо 70 на сто смятат, че не е добре земя в България да може да се продава на чужденци. Както можеше да се очаква, при хората с по-високи доходи и образование картината е по-нюансирана, но дори и в тези групи преобладава нежеланието българска земя да се продава на чужденци, отбеляза Димитър Ганев.
45% смятат, че бежанците са заплаха за сигурността
От "Галъп" са проверили и нагласите към бежанския казус. 45% от анкетираните оценяват бежанците като заплаха за националната сигурност. По-категорично изглежда убеждението (60%), че голяма част от влизащите у нас като бежанци всъщност са нелегални имигранти, които не са от Сирия. На въпрос дали е справедливо България да отделя пари за тях, 55% посочват, че не е, на обратното мнение са 28%. В същото време обаче 59% от анкетираните смятат, че бежанците са изпаднали в беда хора и е човешко да им помагаме. Първан Симеонов смята, че в отношението към имигрантите се появява обществена инерция, която не е задължително да е ксенофобия, а може да е просто страх. Запазва се базисната хуманност на обществото, категоричен бе социологът.