16 Ноември 2024събота11:24 ч.

Кристиан Вигенин:

Без фанфари да чуем какво ни казва ЕК

/ брой: 165

автор:Веселка Венкова

visibility 2415

- Как трябва да разбираме фразата "ново партньорство с комисията", г-н Вигенин?
- Този въпрос трябва да бъде зададен на ЕК, защото в последните два доклада - от 2008 и 2009 г., не е имало коментар, че няма добро партньорство. Не е поставяно под съмнение желанието на българските власти да партнират с комисията по проблемите на борбата с престъпността и корупцията. Бих задал въпрос на ЕК какво наистина имат предвид с тази формулировка? Доволен съм, че отчитат такова партньорство - най-малкото ГЕРБ не са прекратили доброто взаимодействие с Европейската комисия и това е плюс само по себе си.
- А как да тълкуваме "позитивните критики" към съдебната власт?
- Вероятно като добронамерени. Що се отнася до съдебната власт, докладът прави констатации, които присъстват и в други доклади. Но сега е загатнато и очаквам занапред да се развие това, че качеството на доказателствения материал, предоставян от МВР и прокуратурата, не е добро. Тук трябва да се прави връзка със скоростта на работа и резултатите от работата на съда. Когато няма добър доказателствен материал, няма съд в нормална правова държава, който да издаде лесно осъдителна присъда. Това не е критика към съдебната власт, а се отбелязва специално, че издадените до момента присъди са резултат от споразумение и на базата на самопризнания.
- Нима критикуват извънсъдебното споразумение като практика?
- Обръщат внимание на факта, че осъдителните присъди са на тази основа главно, което е критика. Не към съда обаче, а към МВР и прокуратурата, защото не предоставят на съда достатъчно годен доказателствен материал, който да послужи за осъдителна присъда. За да няма излишни фанфари трябва ясно да си дадем сметка какво ни казва комисията! Доволен съм, че има ясно демонстрирана воля за борба с корупцията и престъпността, но в доклада пише, че няма резултати. И да кажем, че причината за това е само в съда, е грешка. Министърът на вътрешните работи трябва много добре да прочете този доклад - предстои работа, която чака да бъде свършена и през юли 2011-а отново ще има доклад.
- А мониторингът продължава?
- Най-странното е, че българското правителство не поставя въпроса за прекратяването му. Не виждам причини, повече от 3 години след членството на България в ЕС, ние да продължаваме да сме под наблюдение.
- Кои са основните негативи в доклада, които не се коментират?
- Особено внимание заслужават проблемите при предотвратяването на конфликтите на интереси. Лобисткото законодателство, което върви в парламента, е достатъчен повод за притеснения и в доклада пише, че направеното до момента не е достатъчно. Вторият важен момент са държавните поръчки - 60 на сто, от които реализирани в нарушение на закона и че това важи за 100% от големите поръчки. Тези цифри говорят за злоупотреби с власт, влияние, за потенциална корупция.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ