"Медиана":
50% искат да видят действията на властта
Една от причините да не се искат предсрочни избори е липсата на реална политическа алтернатива, категоричен е Кольо Колев
/ брой: 271
Две големи групи, наброяващи 50%, са обединени от това, че не се вълнуват от субекта на политическата власт, а от реалните действия на тази власт. Това стана ясно от проучване на "Медиана", направено в периода 14-18 ноември. Едната група (31%) е съставeна от хора, които не са поддръжници на властта, но биха искали да видят нейните действия, а другата (18%) е на хора, които не се вълнуват от политика, заяви шефът на агенцията Кольо Колев. По думите му тезата, че обществото е разделено на фенове и противници на кабинета "Орешарски", не отговаря на реалността. Привържeниците и противниците на управлението са малцинство, а между тях седят българите, които заявяват: "Да видим как работят и тогава да преценим дали да им искаме оставка или не", каза Колев.
Допитването показва, че 37% от анектираните искат оставка, а 45% - не. Тези 45% процента са разделени на две - едните (31%) смятат, че правителството трябва да поработи още и тогава да се прецени дали да се ходи на предсрочен вот, а другите (14%) мислят, че то трябва да изкара целия си мандат, разкри социологът. Той се възмути от някои негови колеги, които преди две седмици излязоха с извадка, която показва, че 78% искат избори веднага. Според него това са "меко казано, смешни данни".
В изследването на "Медиана" 37% от питаните смятат, че избори биха били добре за страната, 41 на сто са на обратното мнение. Вероятно една от причините да не се искат избори сега е липсата на ясна политическа алтернатива, анализира Колев. Ако изборите са сега, според проучването в следващия парламент имат шанс да влязат 7 партии. БСП би била първа политическа сила с 22,8%, следвана от ГЕРБ с 16,9%. Реформаторският блок получава 8,6%, но данните за него са сбор от процентите на всички партии в новосформираната коалиция. ДПС получава 7,6%, а "България без цензура" - 4,3%. Шансове за влизане в Народното събрание запазват "Атака" и Патриотичният съюз, който е обединение между НФСБ, ГОРД и други партии.
Агенцията е сравнила управлението на Пламен Орешарски с това на Бойко Борисов. Данните показват, че 27 на сто от българите мислят, че кабинетът на Орешарски е по-добър от този на Борисов, а на обратното мнение са 22%.
На въпроса "за кого бихте казали, че е наистина добър политик, независимо от политическите ви пристрастия" 44% отговарят, че това е софийската кметица Йорданка Фандъкова. Президентът Росен Плевнелиев е едва на шесто място в класацията (31%), като преди него се нареждат лидерът на БСП Сергей Станишев (32%), премиерът Пламен Орешарски (34%), еврокомисарят Кристалина Георгиева (41%) и предишният президент Георги Първанов (42%). Според шефа на "Медиана" причината за спадащия рейтинг на държавния глава се дължи на това, че заема страна в политическата борба и така губи функнцията си на обединител.
Действията на студентите се одобряват от 46%, заяви Колев, но наблегна на това, че процентът е повече, отколкото на желаещите оставка. Според него това показва, че хората одобряват не целта, а натиска, който всеки протест упражнява върху управляващите. "Протестите започват да се изчерпват. Престават да бъдат интересни на обществото, което се вълнува от икономическата ситуацията", каза Колев.