17 Юли 2024сряда22:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ООН предупреждава:

Храната ще поскъпне

В страните от БРИК се очаква рязък селскостопански ръст

/ брой: 136

автор:Дума

visibility 2951

През следващите 10 г. цените на продоволствието могат да се увеличат с 40% заради нарастващото население на света. Това стряскащо предупреждение направиха специалистите от Продоволствената и селскостопанска агенция на ООН (ФАО) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).


Експертите смятат, че цените на пшеницата и другите зърнени култури ще се увеличат с 15-40% в сравнение с тези през периода 1997-2006 година. Очаква се, че олиото ще поскъпне също с 40%, а млякото и млечните продукти - с 16-45 на сто. През 2007-2008 г. цените на продоволствието на световните пазари рязко нараснаха, което доведе до масови протести и безредици в много държави.


Авторите на доклада отбелязват, че световното потребление на месо се увеличава по-бързо от другите селскостопански продукти. Специалистите от ФАО свързват тази тенденция с увеличените доходи на някои слоеве от населението в развиващите се страни, което води до промяна в храненето им.


През следващите години се очаква стремителен ръст на селското стопанство в Бразилия, Русия, Индия и Китай, цитира Би Би Си доклада. Експертите са убедени, че този икономически отрасъл в страните от БРИК ще бележи ръст три пъти по-бързо, отколкото в страните с развита икономика. Причината за това са бързите темпове на урбанизация и увеличаването на доходите на населението. Според авторите на доклада месото и млечните продукти, които по-рано далеч не са били по джоба на всеки в тези страни, ще бъдат все по-търсени.


Най-бързо селското стопанство ще се развива в Бразилия. Към 2019-а там експертите прогнозират ръст от 40 процента. В Индия и Китай ръстът ще е 26% и 21% съответно, в Русия - 26 на сто. Специалистите прогнозират бързо развитие на селското стопанство и в Украйна - с 29 процента.


Очаква се, че през следващото десетилетие производителността на селското стопанство във всички страни в света ще се повиши с 22 на сто. В Западна Европа обаче нивото на производителността ще остане на същото равнище като сега.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 1080

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 749

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 487

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 424

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ