61% от питейната вода у нас се губи
Искат собственици на необитаеми имоти също да плащат за ВиК услуги
/ брой: 198
По официални данни средно 61% от питейната вода в страната се губят. Все пак това са нереалистични числа, защото няма как загубите да бъдат измерени точно. Това твърди пред БТА инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите (БАВ). По думите му измерването на количествата е от изключително значение, като това трябва да започне още от водоизточника. Трябва да се мери на входа на населеното място, после в отделните зони в него, обясни експертът. Според него така ще се придобие ясна представа за пътя на водата и къде "изчезва". Само че това са сериозни инвестиции, такъв тип система се изгражда поетапно и изисква време, допълни Иванов и уточни, че подобна модернизация също изисква обща национална програма.
Цената на водата трябва да стане двукомпонентна, както е при другите комунални услуги, твърди той. Неговата позиция е, че едната от компонентите трябва да бъде постоянна. По думите на инж. Иванов тя ще бъде за разходите на ВиК-дружествата за поддръжка на мрежата. По този начин операторите ще имат предвидимост за едни постоянни доходи, с които да разполагат, обясни Иванов. Той уточни, че другата компонента в цената на водата ще е плаваща и ще бъде за разходите на дружествата за осъществяване на услугите, свързани с отстраняване на аварии, заплати, поддръжка на техника.
Ако цената стане двукомпонентна, това ще е по-справедливо и за потребителите, посочи Иванов. Неговият аргумент е, че операторите имат разходи по поддръжката на мрежата, независимо дали в даден имот живеят хора или не. Собствениците би трябвало да плащат твърдата компонента от цената за всеки имот, който притежават, независимо къде в страната се намира, обясни Иванов. Той допълни, че така общата тежест на експлоатационните разходи на дружествата ще бъде разпределена много по-справедливо между потребителите.
На въпрос, как гражданите ще имат гаранции, че дружествата няма да злоупотребяват с плаващата компонента и да я увеличават непрекъснато, Иванов коментира, че това ще бъде задача на регулатора. По думите му Комисията за енергийно и водно регулиране би следвало да има думата и за размера на твърдата компонента.
Ако се премине към този начин за образуване на цената на водата, за някои потребители тя ще бъде намалена, допълни Иванов. Според него само за хората с повече имоти услугата ще поскъпне. Председателят на БАВ допълни, че е наложително да бъде разработена Национална програма за намаляване на загубите от вода.